mesim shqip

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

mesim shqip

Historia / Shqiptarja në Slloveni që ndihmon fëmijët të mësojnë gjuhën shqipe

Selda Sukaj (Kocinaj), shqiptarja nga Durrësi që jeton në Celje të Sllovenisë është një aktiviste e njohur atje, moderatore ndërkulturore në Universitetin Popullor në...

Greqi/ Gjuha shqipe rikthen në fundjavë nxënësit në shkollën “Naim Frashëri”

Fundjava për fëmijët shqiptarë në Patra të Greqisë nuk është tërësisht shkëputje nga shkolla, pasi ata me dëshirë dhe përkushtim kanë zgjedhur të jenë...

QBD pjesë e konferencës Edukimi dhe Menaxhimi i Sistemit Arsimor gjatë COVID-19

“Edukimi dhe Menaxhimi i Sistemit Arsimor gjatë COVID-19 dhe Kontributi i Diasporës nga Gjermania” ishte tema e takimit virtual me profesionistë të edukimit në...

QBD dërgon tekste falas për mësimin e gjuhës shqipe në Norvegji dhe Finlandë

Qendra e Botimeve për Diasporën ka përfunduar ditën e sotme procesin e dërgimit të teksteve mësimore falas drejt Norvegjisë e Finlandës. Janë 1755 tekste...

Mësues në Diasporë / Vaxhid Sejdiu: Gjuha amtare, detyrim mbarëkombëtar   

Vaxhid Sejdiu është një nga mësuesit e gjuhës shqipe më të angazhuar në Zvicër, me mbi 20 vite përvojë mësimdhënie të gjuhës shqipe. Nga...

Covid-19 / Shkolla shqiptare në Romë mbyll me sukses vitin shkollor

Ceremonia e mbylljes së vitit shkollor 2019/2020 të shkollës në gjuhën shqipe "BESA" u zhvillua në ambientet e UPTER, Universiteti Popullor i Romës, dhe...

Mësuesit në Diasporë zgjedhin Këshillin e mësimit shqip

Mësues të shkollave shqipe në Diasporë, nga disa shtet kanë zhvilluar një takim online me fokus në iniciativa për Mësimin Plotësues në Gjuhën Shqipe. Gjatë...

Mësues në Diasporë / Teuta Tabaku: Gjuha amtare, busulla ime

Teuta Tabaku është mësuese e Gjuhës Shqipe në Bursa të Turqisë.  Ajo u largua nga Shqipëria në qershor të vitit 1992.  Pas një periudhe të...

QBD online me mësuesit shqiptarë në Turqi dhe Spanjë

Qendra e Botimeve për Diasporën zhvilloi sot një takim online me mësuesit e gjuhës dhe kulturës shqiptare në Turqi dhe në Spanjë. Në takim morën...

Fëmijët shqiptarë në Gjermani dhe sfidat e nënave në rritjen dhe edukimin e tyre

1 Qershori është Dita Ndërkombëtare e Fëmijëve dhe kjo ditë njihet e tillë në mbi 30 vende të botës, nga Kina deri në SHBA....

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...