koka1

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

koka1

Foto Dite/ Kremtimi i të vjelave në komunitetin shqiptar në Karakurt, Ukrainë

Pjesëtarë të komunitetit shqiptar në Karakurt të Ukrainës duke kremtuar një nga festat tradicionale të vjeshtës, festën e të vjelave. Krahina e Besarabisë ku edhe...

Dhespina, piktorja e njohur shqiptare në Rumani, e mbuluar nga harresa

Atë mëngjes trokiti dera dhe në zyrë hyri Lida, sekretarja e ambasadës. Ambasador, tha ajo, do t’iu bëj një surprizë të bukur. Vështirë ta...

Zvicër / Një konkurs për njohuritë mbi gjuhën shqipe

Për të ngjallur interesin e fëmijëve mbi gjuhën shqipe dhe për ti inkurajuar në vazhdimësi “Shkolla Shqipe – Zvicër ka njoftuar se do të...

Viti 1989/ Letra origjinale e Nënë Terezës, ku kërkon të vizitojë Shqipërinë

Letra origjinale e Nënë Terezës drejtuar presidentit të Shqipërisë, Ramiz Alisë, më 29 tetor 1989 është e shkruar në gjuhën angleze dhe mban firmën...

Nga Brindisi në Vlorë / Piratët e Puljas 20 anije me lodra për fëmijët shqiptarë

Njëzet anije me vela do të nisen nga Brindisi më 16 tetor 2021 për të arritur në Vlorë plot me terapistë klloun, piratë, lodra,...

SHBA/ Ndahet nga jeta themeluesi i Komunitetit Shqiptar në Texas

Komuniteti shqiptar në Teksas ka njoftuar ndarjen nga jeta të aktivistit dhe themeluesit Imer Osman Bardhi. Në njoftimin e publikuar shkruhet se ai është...

Foto dite/ Bar “Shqjpëria” në Horën e Arbëreshëve

Bar "Shqjpëria" në Horën e Arbëreshëve ka qenë një nga vendet më popullore të katundit arbëresh, ku specialitet ka qene embëlsira që ka bërë...

Britani / Super Broja në Premier League

Armando Broja thjesht fantastik. Sulmuesi i Kombëtares Shqiptare, pjesë e Southamptonit, realizoi golin e parë me klubin anglez në Premier League pikërisht në takimin...

Britani/ Klubi i futbollit “Iliria” shënon fitore të thellë ndaj Los Santos

Klubi i futbollit “Iliria” i përbërë nga futbollistët shqiptarë në Britani, ka shënuar një fitore të thellë ditën e djeshme. Ekipi “Iliria” ka mundur...

“I ricordi di un medico” i Irma Kurtit në Panairin e librit në Torino  

“I ricordi di un medico” (Kujtimet e një mjeku), pas vlerësimit më të fundit si një nga 200 librat më të bukur në Itali...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...