koka1

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

koka1

Botërori i Futbollit për Femra/ Një shqiptare “shpëton” Suedinë

Prej 3 ditësh tashmë, mes Australisë e Zelandës së Re po zhvillohet Botërori i femrave dhe ditën e sotme janë zhvilluar tre përballjet e...

Stabiliteti dhe siguria në Ballkanin Perëndimor: Vlerësimi i politikës së SHBA

Uashington, D.C. (e martë 18 korrik) – Komiteti i Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve mbajti sot një seancë dëgjimore të thirrur nga...

Poetja shqiptare Irma Kurti botohet në Holandë dhe Belgjikë

Një sukses për krijimtarinë e poetes shqiptare Irma Kurti: botohet në Holandë dhe në Belgjikë libri i saj dy gjuhësh me poezi (holandisht- italisht)...

I riu nga SHBA plotëson ëndrrën e gjyshit, kërcen në Festivalin e Gjirokastrës

Mark Luigj Sinishtaj është një djalë shqiptar që ka lindur në SHBA, por që në fëmijëri ka ndjekur traditat tona. Ai është një student...

St. Louis Post-Dispatch 1922/Intervista e Ahmet Bej Zogut për njohjen nga SHBA

“St. Louis Post-Dispatch” ka botuar, të enjten e 22 qershorit 1922, në faqen n°27, intervistën ekskluzive të Ahmet Zogut (asokohe Ministër i Brendshëm) në...

“The Telegraph”: Shqipëria ndër vendet më të mira në Ballkan për t’u vizituar

Prestigjiozja britanike “The Telegraph” i ka kushtuar një shkrim vendeve të Ballkanit, i cili dekadat e fundit është kthyer në një mundësi udhëtimi. Në këtë shkrim...

10 korrik 1909, botohej numri i parë i gazetës “Bashkim i Kombit”

112 vjet më parë, 10 korrik 1909, u botua për herë të parë gazeta “Bashkim’ i Kombit”, e cila u themelua në Manastir dhe...

Itali/ Futbollisti 21 vjeçar Kevin Kuka nuk ia doli ti mbijetoj aksidentit

Kevin Kuka, mesfushori me origjinë shqiptare i Virtus Bolzanos, nuk ia ka dalë ti mbijetojë aksidentit. 21-vjeçari ishte në spital që nga 20 prilli...

Dialogu i veçantë i autorit “2 vagabonds in Albania” me djaloshin Niko Papajani

“The Christian Science Monitor” ka botuar, të premten e 17 qershorit 1927, në faqen n°11, dialogun e veçantë të autorit të librit “Two Vagabonds...

Itali/ Denata Ndreca rrëfen librin e fundit në “Poezi në Kub Q4”

Shoqata kulturore “La Nottola di Minerva” prezanton takimin e dytë të ciklit të ngjarjeve kushtuar poezisë. E ftuar në këtë takim të veçantë i cili...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...