koka1

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

ETIKETA

koka1

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...

89 vite nga vrasja e patriotit Hasan Prishtina

Në datën 13 gusht 1933 agjencitë telegrafike të Ballkanit përcollën lajmin se në Selanik ishte qëlluar për vdekje ish Kryeministri i Shqipërisë dhe politikani...

Le Matin 1914/Ja çfarë mendon kryeministri shqiptar Turhan Pasha për Princ Vidin

“Le Matin” ka botuar, të enjten e 2 korrikut 1914, në faqen n°3, intervistën ekskluzive të Turhan Pashës në lidhje me drejtimin asokohe të Shqipërisë...

Nga SHBA në Prizren për t’u martuar me dashurinë e jetës me dasmë tradicionale

Për boshnjakët në fshatin Donje Ljubinje të Prizrenit, një ceremoni martese është një formë arti. Duke ruajtur një traditë shekullore, ngjarja dyditore është një...

Greqi/ Ambasada bën njoftimin e rëndësishëm për dokumentat e vitit 2022

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Athinë njofton shtetasit të cilët kanë aplikuar për dokumente biometrikë (pasaportë dhe kartë identiteti) brenda vitit 2020 dhe...

1913/Kur gazeta franceze botonte foton e rrallë nga kongresi shqiptar i Triestes

“Excelsior” ka botuar, të entjen e 6 marsit 1913, në faqen n°2, një fotografi të rrallë të anëtarëve kryesorë të Kongresit shqiptar të Triestes, të...

1910/ Konflikti për taksat dhe kontributi i shqiptarëve në Perandorinë Osmane

“La Turquie” ka botuar, të hënën e 18 prillit 1910, në ballinë, intervistën ekskluzive me patriotin dhe publicistin e njohur shqiptar Dervish Himën në lidhje...

Historia/ Kush ishte shqiptari fituesi i parë i Lojrave Olimpike

Komiteti Olimpik Shqiptar është krijuar në vitin 1958 dhe Shqipëria ende nuk e ka një medalje olimpike. Shumë shqiptarë kanë fituar medalje nën flamujtë e...

Nga sot, Kosova me një pullë të re postare me fytyrën e Dua Lipës

Pullat më të reja postare të Postës së Kosovës, me imazhin e këngëtares kosovare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, nga nesër do të udhëtojnë...

Eqerem Çabej, albanologu dhe studiuesi i gjuhësisë shqiptare

Eqerem Çabej ishte albanologu dhe studiuesi i shquar i gjuhësisë shqiptare, që sot shënon 114 vjetorin e lindjes. Lindi me 6 gusht 1908 në Gjirokastër,...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...