koka1

E premte, 29 Shtator, 2023
E premte, 29 Shtator, 2023

ETIKETA

koka1

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...

“Heritage Days Brussels”, 500 vizitorë në ambasadën shqiptare

Edhe këtë vit, Ambasada e Shqipërisë në Bruksel, hapi dyert e saj “për një shëtitje rreth Shqipërisë” në kuadër të aktivitetit “Heritage Days Brussels,...

Intervista e Ismail Qemalit për “La Tribuna”, qëndrimi i tij kundër sllavizmit

Intervista e Ismail Qemalit për gazetën e njohur italiane “La Tribuna”, u botua në faqen e parë të martën e 26 qershorit të vitit...

Albania Letteraria “takohet” në Tiranë me Visar Zhitin

Ditën e hënë më 18 shtator ora 19.30, në qendrën Berk, në Tiranë Albania Letteraria organizon një bashkëbisedim me shkrimtarin Visar Zhitin, një nga...

“Qershia mbi tortë”, programi Folklorik në Festivalin e Kishës Zoja Pajtore

Ditën e diel më 3 shtator 2023, startoi në mënyrë të jashtëzakonshme Festivali i përvitshëm i Kishës Zoja Pajtore. Vlen te kujtohet se ky...

Botohet në frëngjisht: “Fragments du journal d’un médecin” me autor Hasan Kurti

Botohet në gjuhën franceze nën logon e shtëpisë botuese Guiguess Edizioni në Kamerun libri: “Fragments du journal d’un médecin” (Fragmente nga ditari i një...

Gëzuar ditëlindjen, Hora e arbëreshëvet 1488-2022

Sot kremtohet dita e themelimit të ngulimit arbëresh në Siçili, “Piana degli Albanesi”, ndryshe në arbërisht “Hora e Arbëreshëvet”. Kjo komunë u themelua më...

1938/ Gazeta italiane për vizitën e parë të mbretëreshës Geraldinë në Mat

“Il Popolo del Friuli” ka botuar, të premten e 25 shkurtit 1938, në faqen n°6, një shkrim rreth vizitës së parë të Mbretëreshës Geraldinë...

Poetja Irma Kurti vlerësohet në Festivalin e Letërsisë “Zheng Nian Cup” në Kinë

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e tretë në “Zheng Nian Cup Literature Festival” në Kinë. Poezia titullohet: “Love, you don’t know” (I dashur, ti...

Shkolla shqipe Zvicër thirrje për regjistrim në klasat e gjuhës shqipe

“Shkolla shqipe” Zvicër nëpërmjet një komunikate për shtyp i ka bërë thirrje familjeve shqiptare që jetojnë në këtë vend për të regjistruar fëmijët në...

Të fundit

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja e pensioneve me Zvicrën. Italia ende premtim!

Në datën 1 tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimet Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës.  Lajmin e bëri të ditur Kryeministri Edi Rama, teksa...

Përfaqësues të shoqatës “Bijtë e Shqipes” takohen me presidentin e Shqipërisë

Presidenti i Shqipërisë z.Bajram  Begaj gjatë ditëve që mori pjesë në Asamblenë e OKB në New York ftoi edhe përfaqësuesit e shoqatës shqiptare te...

Në kujtim të Petro Pogës, nënshkruesit të Pavarësisë së Shqipërisë

Muzeu Historik Kombëtar përkujtoi sot ndarjen nga jeta të patriotit e burrit të shtetit Petro Poga, një nga figurat e Rilindjes Kombëtare Shqiptare dhe...

Zvicër/ Kristian Kabashi fiton çmimin Swissalbs “Sipërmarrësi i vitit 2023”

Shoqata Shqiptaro-Zvicerane Swissalbs ka shpallur fituesin e çmimit të sipërmarrësit vitin 2023. Çmimi ju akordua Kristian Kabashit, themelues dhe anëtar bordi i startup-it FinTech...