itali

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

itali

Konsullata në Milano: Gati dokumentet për aplikimet deri më 28 maj

Konsullata shqiptare në Milano ka bërë të ditur se kanë mbërritur dokumentet biometrikë për aplikimet e bëra deri më 28 maj 2021. Bëhet e ditur...

Itali/ Irma Kurti fiton çmimin e parë me poezinë kushtuar emigrantëve

Poetja shqiptare Irma Kurti nderohet me çmimin e parë në Konkursin Letrar Ndërkombëtar “Picàturi de suflet” , në seksionin e poezisë në gjuhë të huaj....

Itali/ Erion Begaj: 51 ditë në reaminacion me COVID, tregoni kujdes gjatë verës

Ishte ndër pacientët e fundit që doli nga terapia intensive në spitalin e Parmas (sot kanë mbetur edhe dy pacientë), pas një shtrimi prej...

Itali/ Diana Doci: Një projekt për të garantuar sigurinë e grave emigrante

Një projekt i nisur nga gratë për gratë. Libri “Libera Libere” fitues i shumë cmimeve jep mesazhe të forta për problematikat e shumta me...

Italia zonë me rrezik të ulët për COVID, hiqet detyrimi për mbajtjen e maskave

E gjithë Italia klasifikohet si një zonë e bardhë me rrezik të ulët sa i përket COVID-19 që nga e hëna, shkruajnë mediat vendase. Për...

Itali/ Eridan Këllici: Procesi i integrimit kërkon një sakrificë të madhe

E dashuron profesionin e saj dhe e krahason me motorin që e bën të eci përpara. Eridan Këllici ka mbaruar studimet për psikologji në...

Itali/ “Letra nga Diaspora” në festivalin “Passaggi”

Edicioni i nëntë të festivalit mbarëkombëtar “Passaggi” po mbahet në Fano, Itali, një festival me pjesëmarrjen e dhjetëra prezantimeve, një edicion më i gjati...

Konsullata në Milano: Gati dokumentet për aplikimet deri më 21 maj

Konsullata shqiptare në Milano ka bërë të ditur se kanë mbërritur dokumentet biometrikë për aplikimet e bëra deri më 21 maj 2021. Bëhet e ditur...

Itali/ Protestë për ligjin e ri për pensionet, Hodaj: Preken dhe shqiptarët

Këtë të shtunë (26 qershor) tre sindikata në Itali, CGIL, CISL dhe UIL do të protestojnë lidhur me ligjin e ri për pensionet, një...

Rikthim në Seria A? Torino interesohet për portierin shqiptar Etrit Berisha

Etrit Berisha mund të jetë portieri i ri i Torinos. Portieri shqiptar duket se do të largohet nga SPAL për t’u rikthyer në Seria...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...