itali

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

ETIKETA

itali

E rëndë në Itali/ Shqiptari vret me çekiç bashkëshorten në sy të fëmijëve

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Italinë, ku një shqiptar ka vrarë bashkëshorten e tij me çekiç. Sipas mediave italiane çifti I shqiptarëve jetonin në...

Itali/Humbi fëmijën pas aksidentit të të shoqit,e reja shqiptare kërkon drejtësi

15 nëntori i vitit 2008 do të ishte tragjedi për familjen e Riza Strazimiriti. Djaloshi nga Shqipëria, 25 vjeç, që jetonte prej vitesh në...

COVID 19/ Ja kur pritet të lehtësojë masat Italia

Kryeministri italian, Mario Draghi në një konferencë shtypi sot bwri me dije se Italia do të nisë lehtësimin gradual të kufizimeve anti-COVID duke filluar...

Itali/ Tre kompani shqiptare fitojnë “medalje ekstragold” për vajin e ullirit

Dy kompanitë shqiptare "Musai" dhe "Shkalla", si dhe një arbëreshe "Librandi" janë fituese të "medaljes ekstragold" në konkursin BIOL2021 për vajin më të mirë...

Itali/ Nis rrugëtimin konkursi letrar “Vlora, un sogno di libertà”

Në 30-vjetorin e përqafimit të dy popujve dhe kulturave, shqiptare dhe italiane, shoqata italiane "Ponti non muri" (shoqatë e krijuar me qëllim krijimin e...

Një fjalor ilustrues i florës dhe faunës në arbërisht

Projekti i udhëhequr nga nga Bellusci Costantino, “Natyra për të jetuar dhe dashuruar” sjell një fjalor të ilustruar të florës dhe faunës arbëreshe-italiane të...

Itali/ Shoqata “Iskander” takim online mbi dialektet e gjuhës shqipe

Shoqata “Iskander” do të zhvillojë online një takim mbi dialektet shqiptare. “Takim mbi dialektet shqiptare” do të ketë si referues kryesorë shkrimtarin Gino Luka...

Itali/ Shoqata kulturore “Bashkë” takim mbi librin “Krimbi i Buzukut”

Shoqata kulturore “Bashkë” në Itali në vazhdim të takimeve “Libri si një vepër arti” do të vijoi me takimin e tretë. Ky aktivitet i dedikohet...

Itali/ Ambasada në Romë njofton mbërritjen e dokumentave identifikues

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 6 mars 2021, se...

Merr fund izolimi treditor, rikthehen zonat e kuqe e portokalli në Itali

Përfundon izolimi treditor kombëtar në Itali i vendosur për të mbajtur nën kontroll situatën epidemiologjike gjatë festës së Pashkës. Megjithatë lehtësimi i masave nuk vijon...

Të fundit

Zvicër/ Dr. Zenelaj: Nuk ka emigrim të lehtë, largimi është gjithmonë i vështirë

Doktoreshë Besa Zenelaj jeton prej 19 vitesh në Zvicër. Ajo u largua nga Kosova në vitin 2003 për të vijuar pjesën e mbetur të...

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...