itali

E hënë, 18 Janar, 2021
E hënë, 18 Janar, 2021

ETIKETA

itali

Itali/ Treni përplas për vdekje shqiptarin

Mediat italiane raportojnë se trupi i pajetë i një shqiptari është gjetur mëngjesin e të dielës në shinat e trenit të linjës Venezia-Mestre, në...

Muzika dhe jeta arbëreshe në vitet ’50 sipas profesorit italian Diego Carpitella

Diego Carpitella lindi në Kalabri dhe ishte një profesor italian i etnomuzikologjisë në Universitetin D'Annunzio të Chieti - Pescara dhe Universitetin La Sapienza në...

Itali/ Konsullata në Bari nis procesin e aplikimit për dokumentat biometrike

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Bari nisi sot shërbimin e ri të aplikimit online për Pasaportë dhe Kartë ID në portalin...

Video/ Ermal Meta sjell revoltën e tij nëpërmjet këngës “No Satisfaction”

Kënga më e re “No Satisfaction” nga këngëtari shqiptar Ermal Meta është publikuar në kanalin “You Tube” dhe platformat digjitale. Kjo këngë e cila rikthen...

Itali/ Konsullata në Bari njofton shërbimin e ri për shtetasit shqiptarë

Konsullata e Përgjithshme e Republikës së Shqipërisë në Bari njofton të gjithë shtetasit shqiptarë se duke filluar nga sot do të nis një shërbim...

Itali/ Universiteti i Salentos përfshin dhe Shqipërinë në programin Erasmus

Universiteti i Salentos në Leçe të Italisë ka përfshirë edhe Shqipërinë në programin Erasmus me qëllim shkëmbimet ndërkulturore për dy vitet e ardhshme me...

Itali/ Ermal Meta rikthehet me një këngë të re, “No Satisfaction”

Këngëtari shqiptar Ermal Meta i cili karrierë e tij muzikore e ka ndërtuar në Itali do të publikojë nesër, më 15 janar këngën e...

Besjona Puta: Prova e dytë do të konfirmojë efikacitetin e vaksinës italiane

Besjona Puta e ka nisur rrugëtimin e saj në Itali në vitin 2009. Fillimisht ajo ka kryer studimet në fakultetin e Mjekësisë dhe Kirurgjisë...

Itali/ Konsullata në Milano njofton mbërritjen e dokumentave

Konsullata e Shqipërisë në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike se janë gati të gjitha...

Itali/ Mjeku shqiptar tregon procedurat e dozës së dytë të vaksinimit

Mjeku shqiptar që punon në Itali, Albert Troci u vaksinua një javë më parë dhe sot për “Shqipëria live” tregoi se nuk ka patur...

Të fundit

“Shoha” flet arbërisht me dramaturgun Mario Calivà

Takimi i Mario Caliva me Alberto Sed, ish i dëbuar i kampeve të përqëndrimit në Aushvic solli edhe një projekt me aktorë arbëresh "Alberto...

Spanjë/ Ermonela Jaho rikthehet në skenë me “Përrallat e Hoffman”

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho vjen me një performancë të re “Gran Teatre”, Liceu Barcelonë. Nga sot deri në 1 shkurt, ajo do...

BE-ja shqyrton “pasaportat COVID-19” për lëvizjen e qytetarëve

Bashkimi Evropian është duke shqyrtuar idenë për vendosjen e të ashtuquajturave “pasaporta COVID-19″, të cilat do t’u mundësonin udhëtim pa pengesa qytetarëve të cilët...

Vetëm 19 vjeç, kush është talenti nga Berati që debutoi në Bundesligë

Tim Civeja, mesfushori shqiptar 19-vjeçar, bëri debutimin e tij në Bundesligën gjermane në fundjavë gjatë ndeshjes Augsburg-Werder Bremen. Civeja u aktivizua vetëm për 4 minuta...

Dëmet nga moti i keq, Lazim Destani dërgon ndihma në Bozofcë

Moti i keq ka përfshirë të gjithë rajonin e Ballkanit, ku shirat e dendura të pak ditëve më parë shkaktuan përmbytje në rajone të...