itali

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

ETIKETA

itali

Itali/ Receta tradicionale shqiptare dhe arbëreshe shijohen në Ancona

Shefi i njohur i kuzhinës, Altin Prenga së bashku me studiuesen arbëreshe Lucia Martino ishin të pranishëm në Festivalin “Mes Italisë dhe Shqipërisë” në...

Itali/ Shqiponjat e Shkëlzen Veselit “fluturojnë” kudo ku ka shqiptarë

Shkelzen Veseli është një 29-vjeçar shqiptar që me historinë e tij të emigrimit, dëshirën e mirë dhe talentin është një shembull për rininë. Ai është...

Itali/ Ambasada në Romë njofton mbërritjen e dokumentave për këto data

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 25 qershor 2021, se...

Itali/ Sopranoja shqiptare performon në “Pozzallo all’ Opera nel Mondo”

Sopranoja e njohur Marigona Qerkezi, do të performojë në koncertin “Pozzallo all’ Opera nel Mondo”, i cili organizohet në Siçili. Ky event, mbahet më...

Itali/ Ambasada në Romë njofton mbërritjen e dokumentave për këto data

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 18 qershor 2021, se...

Besnik Mustafaj merr çmimin e rëndësishëm në Itali, “Virtyti dhe Dituria”

Besnik Mustafaj merr çmimin e rëndësishëm “Virtyti dhe Dituria” nga “Alto Riconoscimento "Virtù e Conoscenza"” në Pulia, Itali me motivacionin e mëposhtëm: “Person i Moralit...

Itali/ Ambasada në Romë njofton mbërritjen e dokumentave për këto data

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Romë, Itali njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri më datën 11 qershor 2021, se...

Konsullata në Milano: Gati dokumentet për aplikimet deri më 4 qershor

Konsullata shqiptare në Milano ka bërë të ditur se kanë mbërritur dokumentet biometrikë për aplikimet e bëra deri më 4 qershor 2021. Bëhet e ditur...

Itali/ I riu shqiptar qëllohet për vdekje me shkop bejzbolli

23-vjeçari shqiptar Atilio Drekai i cili u godit me shkopa bejzbolli në Itali ka ndërruar jetë në spital. Mjekët kanë verifikuar vdekjen e trurit dhe...

Komuniteti shqiptar peticion ministrit italian për heqjen e kufizimeve

Përfaqësues të komunitetit shqiptar në Itali, kanë qenë nimsëtar të një peticioni drejtuar Ministrit të Shëndetësisë në Itali, Roberto Speranza, ku kërkohet rishikimi i...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...