gazeta diaspora shiqptare

E mërkurë, 22 Maj, 2024
E mërkurë, 22 Maj, 2024

ETIKETA

gazeta diaspora shiqptare

Turqi / Almeda Abazi tregon fjalët e para shqip që thotë i biri

Ish-missi shqiptar, Almeda Abazi dhe bashkëshorti i saj turk, Tolgahan Sayisman janë bërë prindër për herë të parë të një djali në maj të...

Boronica e Tropojës më e kërkuara në tregjet ndërkombëtare

Boronica e Alpeve Shqiptare në zonën e Tropojës, është një ndër produktet unike shqiptare të regjistruara me markë tregtare, që është mjaft e kërkuar...

Australi / Kryebashkiaku shqiptar: Shtëpitë afër industrisë, rrezikon komuniteti

Kryetari shqiptar i Bashkisë së Dandenong Jim Memeti thotë se zona industriale e këshillit-2 për industritë më të rrezikshme duhet të zhvendoset në periferi...

Kanada / Neurokirurgu i njohur: Virusi prek trurin dhe pasojat janë të mëdha

Neurokirurgu i njohur, Erion Musabelliu, thotë se është dokumentuar që virusi jo vetëm prek trurin, por pasojat kanë qenë kastrofale. "Ky virus prek, depërton, transmetohet...

Greqi / Humb jetën nga koronavirusi 68-vjeçari shqiptar

Greqia ka shënuar edhe vīktimën e 195-të nga COVID-19 gjatë pandemisë dhe ai është një shqiptar. Mediat greke raportojnë se 68-vjeçari shqiptar ishte në...

Dokumenti / Vizita e parë në SHBA, Fan Noli nuk pranoi të quhej turk

Arkivat kanë nxjerrë së fundmi patriotizmin që aq shumë e donte Fan Noli. Në disa dokumente të publikuara në Facebook, eksperti i krimeve të...

Australi / Si e ka ndryshuar Covid jetën në komunitetin shqiptar

Covid 19 ka ndryshuar stilin e jetës, jemi të detyruar që ti përshtatemi normalitetit të ri i cili përfshin kontrollin të rregull të virusit. Përpjekja...

Fillon funksionimin “Rrjeti i Profesionistëve të Diasporës”, LinkedIn-i shqiptar

Projekti i Fondit Shqiptar të Diasporës për realizimin e “Rrjetit i të Profesionistëve të Diasporës” ka filluar. Ai do të jetë një platformë ku...

Australi, shqiptarët asnjëherë se ndaluan angazhimin për ruajtjen e identiteti

Sabedin Nuredini nga Ostreci, komuna e Manastirit  është ndër mërgimtarët e parë në Australinë e largët. Sabedini edhe pse në moshë të madhe (85...

Zgjedhjet në Kroaci / Kandidatja shqiptare: Selia duhet t’i takojë një shqiptari

Të dielën e ardhshme në datën 5 korrik do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Kroaci. Në këto zgjedhje garon edhe shqiptarja nga Hasi Ermina...

Të fundit

Marjana Bulku, prezantoi në Nju Jork, librin e saj “Një jetë disa histori”

Gazetarja Marjana Bulku-Zeneli, prezantoi të shtunën e kaluar në “The Producers Club Theater”, në qytetin e New York-ut, librin e saj "Një jetë disa...

Panairi “Gjergj Kastriot Skënderbeu“ bashkon sërish shqiptarët e Amerikës

Gjergji, Heroi Kombëtar gjithmonë i ka bërë bashkë shqiptarët. Porosia e fundit e tij do të ndriçojë si Dielli brez pas brezi sa të...

Abetarja që shkruan histori suksesi

Mirënjohje nga Qendra e Studimeve në Kalabri. Tani e njëmbëdhjetë vjet A-B-C – Fibel, Abetarja e parë në Austri, e financuar dhe botuar nën...

Vëllezërit sipërmarrës Adi dhe Eddie Veseli, një histori suksesi në Diasporë  

Në muajin e trëndafilave në maj, z. Eddie Veseli bashkë me familjen e tij hapën restorantin më të ri “Allendale Steak” sipas emrit të...

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...