arberesh

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

arberesh

“Frymerè”, maska me motive arbereshe në muze, për ti kujtuar brezave pandeminë

Në Muzeun e Kostumeve Arbëresh do të ruhet maska e parë arbëreshe, e cila u përdor me nisjen e pandemisë COVID-10, si një dëshmi...

Sot 101-vjetori i lindjes së apostullit të gjuhës dhe të kulturës arbëreshe

Sot shënohet 101-vjetori i lindjes së apostullit të gjuhës dhe të kulturës arbëreshe, autorit të Fjalorit të parë shpjegues të gjuhës arbëreshe, Emanuele Giordano. Ai...

Munxifsi, zemra e vendbanimit arbëresh që ruan arkitekturën origjinale

Zemra e vendbaninimit arbëresh Mezzojuso, ose Munxifsi, që gjendet në Sicili është sheshi kryesor i këtij ngulimi. Në të qëndrojnë kishat e ritit katolik...

“Un uomo libero” një libër nga Presidenti i Federatës së Shoqatave Arbëreshe

Presidenti i FAA-Federatës së Shoqatave Arbëreshe, Damiano Guagliardi ka publikuar librin e tij të fundit “Un uomo libero” (Një njeri i lirë). Promovimi i...

Dokumenti/ Viti 1931, si u bë përfaqësues i Coca-Cola-s arbëreshi Terenc Toçi

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave ka bërë publik së fundmi një dokument i cili flet për një aspekt të panjohur të figurës shumëplanëshe të...

Historia/1488, nëse nuk ishe arbëresh mund të hyje vetëm një herë në vit në Horë

Kanë kaluar 533 vjet nga themelimi i komunitetit Arbëresh në Horën e Arbëreshëve. Data e raportuar nga Kapitujt e Fondacionit është ajo e 30...

Foto Dite/ Hardi, një afrikan me shpirt Arbëresh

Hardi, një djalë i ri nga Afrika e ka gjetur veten mjaft mirë në Horën e Arbëreshëve. Ai është një djalë që i pëlqen...

Eksperti arbëresh i prodhimtarisë sjell përvojën e tij në tokën shqiptare

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare fazën e dytë e Projektit “Angazhimi i Diasporës në transferimin e njohurive bujqësore në Shqipëri”, financuar nga IOM,...

139 vite nga lindja e themeluesit të Katedrës së gjuhës shqipe në Palermo

Më 16 qershor të vitit 1882 lindi Gaetano Petrotta. Ai ishte filolog dhe historian i letërsisë nga Hora e Arbëreshëve, në Siçili. Në veprën...

Itali / Ministria e Kulturës vlerëson me çmim “Muzeun e Kulturës Arbëreshe”

Komuna e San Paolo Albanese, në provincën e Potenza, ka marrë një vlerësim të rëndësishëm nga Ministria e Kulturës në Itali për projektin “Muzeu...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...