arberesh

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

arberesh

“Një histori nuk ndërpritet”, rikthehet Festivali i Këngës Arbëreshe

Arbëreshët e San Demtrio Corone nuk do të heqin dorë nga tradita e Festivalit të Këngës Arbëreshe. “Një histori nuk ndërpritet, identiteti i njerëzve tanë...

Shën Pali Arbëresh, ku bashkëjetohet me gjuhën e traditat e të parëve

Nga ana gjeografike Shën Pali Arbëresh ndodhet në një lartësi prej 843 m, dhe është i vendosur në anën e malit Carnara 1284 m...

Arbëreshët/ Eurodeputeti Sofo: Të mbrojmë identitetin tonë në Europën e Re

Në Kalabri është mbajtur takimi me temën "Mbrojtja e identitetit në Europën e re". I pranishëm në këtë takim deputeti italian i Parlamentit Europian...

Historinë e grave në Arbërinë e sotme në një album fotografik

Arbëreshja Sara Cordoano është zgjedhur nga fotografi Lorenzo Fortuani për të realizuar një set fotografik me motivet e Arbërisë në pallatin historik të familjes...

Itali/ Të rinjtë flasin për Kushtetutën, vajza arbëreshe mbron pakicat gjuhësore

Një vajzë arbëreshe nga Kozenca ishte mes protagonistëve të Rai-t në programin kushtuar përhapjes së parimeve të Kushtetutës italiane. Ishin 11 të rinj që përmes...

Ungër/ Kurse të gjuhës shqipe për të shpëtuar kulturën e vendit

Përshtatja me kodin gjuhësor, forcim i ndjenjës së përkatësisë në komunitetin arbëresh dhe thellimi i kulturës së vendbanimit. Si pjesë e projektit "bilinugism mjedisor", nxënësit...

Carlo Mazzei, arbëreshi që kandidon për bashkinë më të madhe të Romës

Arkitekti arbëresh Carlo Mazzei kandidon për të qenë të krye të bashkisë më të madhe në Romë, komuna VII. Ai është në mesin e...

Qershor 1946, zgjedhjet në Itali/ Arbëreshët votuan për republikë

Më 2 dhe 3 qershor 1946, italianët u thirrën të votojnë për të zgjedhur midis Republikës dhe Monarkisë, si dhe përfaqësuesve të tyre në...

Muzeu i Kulturës Arbëreshe në San Paolo Albanese rihap dyert

Pandemia mbylli çdo institucion dhe paralizoi çdo aktivitet kulturor në shumë vende të botës, përfshi këtu edhe muzetë. Tashmë me ulje të shifrave të...

1969/ Kopertina e “Atlante”: Kërkimi ynë, shqiptarët e Italisë

Kopertina e gushtit të vitit 1969 të revistës italiane "Atlante" është e veçantë pasi në foto të parë është një vajzë arbëreshe që mbart...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...