arberesh

E hënë, 30 Nëntor, 2020
E hënë, 30 Nëntor, 2020

ETIKETA

arberesh

Shtylla kryesore e shqiptarizmit arbëresh, kush ishte dr. Rosolino Petrotta

Rosolino Petrotta është një ndër figurat më të shquara intelektuale arbëreshe të shekullit të shkuar, i cili ka luajtur një rol të rëndësishëm për...

Arbëreshët në Kosovë me dramën e Mario Calivas

Vepra "ARA" e dramaturgut arbëresh Mario Caliva do të vihet në skenë në Teatrin Kombëtarë të Kosovës. Vepra "ARA" do vihet në skenë me titullin...

177 vite nga lindja e folkloristit arbëresh Bernard Bilota

Bernard Bilota ishte poet, gjuhëtar, folklorist arbëresh nga Frasnita e Kozencës. Ishte një ndër nismëtarët e dy kongreseve gjuhësore arbëreshe të mbajtura në Koriljano...

251 vite nga vdekja e krijuesit të dorëshkrimit të Kieutit, Nicolo Figlia

Më 18 nëntor 1769 ndërroi jetë Nicolò Figlia (Nikollë Filja), prifti bizantin dhe shkrimtar arbëresh nga Munxifsi në Sicili, i cili njihet vec të...

1950/Arbëreshja Annamaria Bugliari i rrëmbeu kurorën e “Miss Italia” Sofia Loren

Në Italinë e pas Luftës së Dytë Botërore konkurset e bukurisë femërore ishin si një terapi shëruese për shoqëri italiane, dalë e shkatërruar nga...

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e Arbërisë”, siç preferojnë ta quajnë arbëreshët e Italisë shumësinë...

Vajzat arbëreshe kthejnë në një vepër arti një pjesë të qytezës së tyre

Në komunën arbëreshe të San Giacomo di Cerzeto, të cilën vendasit e quajnë Sënd Japku, një grup grash artiste dhe intelektuale kanë marrë një...

Shoqata arbëreshe çel ekspozitën “Territoret e fjalës”

Një projekt i shoqatës arbëreshe që boton revistën Kamastra, ka mundësuar ditët e fundit çeljen e një ekspozite pikturash, në bordin e anijes katamaran...

Ritualet e arbëreshëve për përkujtimin e të vdekurve

Halloween është një festë me origjinë nga vendet latine, që mbahet në përkujtim të familjarëve që kanë ndërruar jetë. Edhe arbëreshët kanë ritualet e...

Giovanni Mele, prifti që përçoi me dashuri gjuhën e kulturën arbëreshe

  Pa i ndarë kurrë nga njera-tjetra dashurinë për zotin dhe kulturën e vendit të origjinës Imzot Giovanni Mele, mbetet një nga figurat më të...

Të fundit

Intervista / Valbona Mara: Realiteti i mësimdhënies në zonat e largëta në Greqi

Cili është realiteti i kurseve të mësimit plotësues të gjuhës shqipe në Greqi? Si e përjetojnë situatën aktuale të covid-19 shqiptarët në Kavala e...

Historia / Kush ishin vëllezërit që “shkrinë pasurinë” për Qeverinë e Vlorës

Vit pas viti, në përvjetorin e Pavarësisë së shpallur më 1912-ën, dalin të dhëna të asaj kohe, të atij momenti historik. Një prej tyre...

Gjermani/ Aksidenti i merr jetën të riut shqiptar dhe vajzës së tij 6-muajshe

Një lajm i dhimbshëm vjen nga Gjermania, ku një i ri ka humbur jetën në mënyrë tragjike për shkak të një aksidenti të rëndë. Fatkeqësisht...

Australi / Fëmijët festojnë me ritmet e “Xhamadani vija-vija”

Në Perth të Australisë shqiptarët u mblodhën për të festuar së bashku ditën e Pavarësisë së Shqipërisë. Por surpriza e aktivitetit ishte kënga "Xhamadani vija-vija"...

Zvicër / Krijon aplikacionin për mjekët kirurgë, i vendos emrin shqiptar

Endri Dibra është doktor i shkencave kompjuterike, i cili punon dhe jeton në Zyrih, Zvicër. Ai është themelues i kompanisë "Arbrea Labs". Së fundi...