arberesh

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

arberesh

119 vjet pa poetin arbëresh Zef Serembe

Poeti lirik arbëresh Zef Serembe lindi në Strigar të Kozencës. Ndoqi studimet në kolegjin e Shën Adrianit, ku pati mësues J. De Radën. Që...

Lumturia e “The Daggs” me vargjet e poetit arbëresh

Grupi arbëresh "The Daggs” ka publikuar këngën e re me titullin "Lumturi”, me tekst nga poeti arbëresh Pasquale Renda. Kënga ndonëse ka pak orë...

Arbëresh/ Poezia në gjuhën arbëreshe e Francesco Crispit botuar 133 vite më parë

Me 11 maj të vitit 1887, u botua në gazetën “Arbri i ri”, poezia lirike në arbërisht e shkruar nga Francesco Crispi....

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...