Aktivitete

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Aktivitete

“Instituti Shqiptar New York” sjell historinë e familjes arbëreshe në SHBA

“Instituti Shqiptar New York” organizon më 2 prill 2021...

Kanada/ Mbahet seminari i IV për shëndetin e të moshurave, e ftuar Merita Halili

Në vijim të ciklit të seminareve online për shëndetin...

Greqi/ Dy shqiptarë pjesë e “Maratonës së Parë të Poezisë Ballkanike”

Revista “Balkan Culture” organizon Maratonën e Parë të Poezisë...

“Katër i Radës, kujtimet e migrantëve”, projekti që kujton tragjedinë e Otrantos

"Katër i Radës - Kujtimet e Migrantëve" është një...

“Flamurtar i kulturës arbëreshe”, takim në përkujtim të Pino Cacozza

Me nismën e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

“Naim-A Tour”, synon binjakëzimin kulturor mes Shqipërisë dhe Italisë

“Naim-A Tour”, është një projekt që ka marrë formë...

Konferenca “Shkencëtarët e Disaporës i shërbejnë botës dhe rrënjeve të veta”

“Academy of Leadership Sciences Switzerland” organizon Konferencën e Parë...

Kanada/ Kultura shqiptare prezantohet në Këshillin Etnokulturor në Manitoba

Komuniteti shqiptaro-kanadez në Manitoba në 18 mars 2021 do...

Projekti “Greenback 2”/ Diskutohen remitancat me Diasporën në Itali

Projekti “Greenback 2” i Bankës Botërore dhe organizata “Germin”...

“Instituti Shqiptar New York” sjell historinë e familjes arbëreshe në SHBA

“Instituti Shqiptar New York” organizon më 2 prill 2021...

Kanada/ Mbahet seminari i IV për shëndetin e të moshurave, e ftuar Merita Halili

Në vijim të ciklit të seminareve online për shëndetin...

Greqi/ Dy shqiptarë pjesë e “Maratonës së Parë të Poezisë Ballkanike”

Revista “Balkan Culture” organizon Maratonën e Parë të Poezisë...

“Katër i Radës, kujtimet e migrantëve”, projekti që kujton tragjedinë e Otrantos

"Katër i Radës - Kujtimet e Migrantëve" është një...

“Flamurtar i kulturës arbëreshe”, takim në përkujtim të Pino Cacozza

Me nismën e Qendrës së Studimeve dhe Publikimeve për...

“Naim-A Tour”, synon binjakëzimin kulturor mes Shqipërisë dhe Italisë

“Naim-A Tour”, është një projekt që ka marrë formë...

Konferenca “Shkencëtarët e Disaporës i shërbejnë botës dhe rrënjeve të veta”

“Academy of Leadership Sciences Switzerland” organizon Konferencën e Parë...

Kanada/ Kultura shqiptare prezantohet në Këshillin Etnokulturor në Manitoba

Komuniteti shqiptaro-kanadez në Manitoba në 18 mars 2021 do...

Projekti “Greenback 2”/ Diskutohen remitancat me Diasporën në Itali

Projekti “Greenback 2” i Bankës Botërore dhe organizata “Germin”...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...