Aktivitete

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Aktivitete

Itali/ Shoqata “Iskander” takim online mbi dialektet e gjuhës shqipe

Shoqata “Iskander” do të zhvillojë online një takim mbi...

Australi/ Rita Ora viziton fëmijët e sëmurë në një qendër bamirëse

Prej disa javësh tashmë Rita Ora ndodhet në kontinentin...

Zvicra heq Shqipërinë nga “lista e zezë”, nuk do të ketë më karantinë

Ambasada shqiptare në Bernë të Zvicrës njofton se Shqipëria...

Itali/ Memushaj operacioni me detyrim, mesfushori mbyll sezonin para kohe

Ledian Memushaj është i detyruar t’i nënshtrohet një ndërhyrje...

Greqi/ Shqiptarët restaurojnë vullnetarisht parkun e fëmijëve në Lamia

Shqiptarët që jetojnë në Lamia në greqi përmes punës...

Arbëresh/ Çfarë është “E shtuna e Shalës” dhe lidhja e saj me Gjon Kastriotin

Më 31 maj është Pentekosti. Në liturgjinë lindore, edhe...

Kanada/ Mbahet seminari i V për shëndetin e të moshuarve, e ftuar Aurela Gaçe

Ka vijuar cikli i pestë të seminareve online për...

SHBA / 20 vjet fondi “Liria Kombëtare”

Ish, drejtues, themelues të Fondit Liria Kombëtare, protagonist e...

Zbatimi i Strategjisë për Diasporën 2021-2025”, prezantohen 6 ekspertët e IOM

Në vazhdim të komunikimeve, ministri i Shtetit për Diasporën,...

Itali/ Shoqata “Iskander” takim online mbi dialektet e gjuhës shqipe

Shoqata “Iskander” do të zhvillojë online një takim mbi...

Australi/ Rita Ora viziton fëmijët e sëmurë në një qendër bamirëse

Prej disa javësh tashmë Rita Ora ndodhet në kontinentin...

Zvicra heq Shqipërinë nga “lista e zezë”, nuk do të ketë më karantinë

Ambasada shqiptare në Bernë të Zvicrës njofton se Shqipëria...

Itali/ Memushaj operacioni me detyrim, mesfushori mbyll sezonin para kohe

Ledian Memushaj është i detyruar t’i nënshtrohet një ndërhyrje...

Greqi/ Shqiptarët restaurojnë vullnetarisht parkun e fëmijëve në Lamia

Shqiptarët që jetojnë në Lamia në greqi përmes punës...

Arbëresh/ Çfarë është “E shtuna e Shalës” dhe lidhja e saj me Gjon Kastriotin

Më 31 maj është Pentekosti. Në liturgjinë lindore, edhe...

Kanada/ Mbahet seminari i V për shëndetin e të moshuarve, e ftuar Aurela Gaçe

Ka vijuar cikli i pestë të seminareve online për...

SHBA / 20 vjet fondi “Liria Kombëtare”

Ish, drejtues, themelues të Fondit Liria Kombëtare, protagonist e...

Zbatimi i Strategjisë për Diasporën 2021-2025”, prezantohen 6 ekspertët e IOM

Në vazhdim të komunikimeve, ministri i Shtetit për Diasporën,...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...