Aktivitete

E mërkurë, 21 Prill, 2021
E mërkurë, 21 Prill, 2021

Aktivitete

Starton “Bright Minds – Albanian Awards Entrepreneurship”

Unioni i Sipërmarrësve të Rinj dhe Dhoma e Biznesit...

RAI rikthehet në Shqipëri, firmoset memorandumi me RTSH

Radiotelevizioni italian RAI dhe Radio Televizioni Shqiptar, RTSH kanë...

Australi/ Në Melburn kremtohet 23 vjetori i Epopesë së UÇK-së

Nën patronazhin e Ambasadës së Kosovës komuniteti shqiptaro-australian në...

Greqi/ LMSHG: Dy dekada në shërbim të arsimit

"Dy dekada në shërbim të arsimit, 2 dekada në...

“Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze” nisi seminaret online për të moshuar

Më datë 7 mars “Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze” nisi...

Britani/ “Si të përfitosh financiarisht nga talenti”, kurse falas për shqiptarët

Tomor Kokona, producent dhe promovues artit dhe kulturës në...

“Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë” festojnë online 7 Marsin

Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD) organizoi online...

Qeveria ‘zhvendoset’ në Itali, homazhe në vendin ku u vra Luigj Gurakuqi

Kryeministri Edi Rama së bashku me Ministrin e Shtetit...

FSHZHD forum virtual me antarët e “Rrjetit të Profesionistëve të Diasporës”

“Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës” organizoi sot forumin...

FSHZHD organizon forum me anëtarët e “Rrjetit të Profesionistëve të Diasporës”

“Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës” organizon në datë...

Starton “Bright Minds – Albanian Awards Entrepreneurship”

Unioni i Sipërmarrësve të Rinj dhe Dhoma e Biznesit...

RAI rikthehet në Shqipëri, firmoset memorandumi me RTSH

Radiotelevizioni italian RAI dhe Radio Televizioni Shqiptar, RTSH kanë...

Australi/ Në Melburn kremtohet 23 vjetori i Epopesë së UÇK-së

Nën patronazhin e Ambasadës së Kosovës komuniteti shqiptaro-australian në...

Greqi/ LMSHG: Dy dekada në shërbim të arsimit

"Dy dekada në shërbim të arsimit, 2 dekada në...

“Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze” nisi seminaret online për të moshuar

Më datë 7 mars “Shoqata e Bashkësisë Shqiptaro-Kanadeze” nisi...

Britani/ “Si të përfitosh financiarisht nga talenti”, kurse falas për shqiptarët

Tomor Kokona, producent dhe promovues artit dhe kulturës në...

“Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë” festojnë online 7 Marsin

Këshilli Koordinues i Arsimtarëve në Diasporë (KKAD) organizoi online...

Qeveria ‘zhvendoset’ në Itali, homazhe në vendin ku u vra Luigj Gurakuqi

Kryeministri Edi Rama së bashku me Ministrin e Shtetit...

FSHZHD forum virtual me antarët e “Rrjetit të Profesionistëve të Diasporës”

“Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës” organizoi sot forumin...

FSHZHD organizon forum me anëtarët e “Rrjetit të Profesionistëve të Diasporës”

“Fondi Shqiptar për Zhvillimin e Diasporës” organizon në datë...

Të fundit

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit në ndihmë të Spitalit Tetovës

Qendra Kulturore Shqiptaro-Amerikane e Texasit i dorëzoi sot donacionet e mbledhura nga bashkëkombasit për Spitalin Klinik të Tetovës. Në donacion janë përfshirë 500 pako të...

Botohen dy fjalorë, Memisha: Në vitin 2023 vjen fjalori i madh i gjuhës shqipe

Akademia e Shkencave të Shqipërisë ka botuar dy fjalorë të rinj. Njëri prej tyre përmban të plotë kërkimet që la pas një prej gjuhëtarëve...

Gjuha që flet arbëreshi dhe fillesat e shkrimit shqip

Lidhur me ekzistencën e gjuhës shqipe, për herë të parë, kjo gjuhë dëshmohet në vitin 1462 kur u shkrua me alfabet latin,  Formula e...

Turqi/ Cikalleshi “show” për 6 minuta, dhuron asist dhe shënon gol

Sulmuesi i Kombëtares shqiptare, Sokol Cikalleshi sapo ka shënuar gol dhe ka dhënë një asist në ndeshjen që ekipi i tij Koniaspor po luan ...

Botime në Diasporë/ “BULLETIN ALBANAIS” botohej në frengjisht më 1919-ën

“BULLETIN ALBANAIS” (Buletini shqiptar) ishte një e përkohshme politike e cila botohej në gjuhën frëngjisht me përgjegjës Jean Dorsenne. Numri i parë u botua...