Teknologji

E diel, 28 Shkurt, 2021
E diel, 28 Shkurt, 2021

Teknologji

Spanjë / Profesori shqiptar pjesë e botimit “Teknikat e diagnostikimit të COVID”

Anëtari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, prof. dr....

Shqiptarja pjesë e Fushatës Ndërkombëtare për Kërkime të Asteroidëve

Shqiptarja Pranvera Hyseni është zyrtarisht pjesë e Fushatës Ndërkombëtare...

Britani / Shqiptarja fiton konkursin për lojrat digjitale

Sindi Breshani, artistja shqiptare në Londër, është një nga...

Florian Kunushevci, shqiptari që zbuloi probleme në sistemin e BBC

Eksperti i sigurisë kibernetike, Florian Kunushevci, është renditur në...

“Alexa” edhe në shqip/ Programi kompjuterik do të njohë të gjitha dialektet

Botës digjitale shumë shpejt pritet t’i shtohet një program...

Shkencëtari shqiptar në SHBA, Niko Qafoku merr vlerësimin e lartë

Shkencëtari shqiptaro-amerikan, Niko Qafoku, ka marrë emërimin më të...

Intervista / Albiona Ajeti: Si u përfshiva në teknologjinë kanadeze

Albiona Ajeti është vetëm 20 vjeç dhe duket se...

Londër / Sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit”

Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u...

Vetëm 20 vjeç / Njihuni me shqiptaren në Kanada që programon lojra për Apple

Gazeta “The Guardian” i kushton një shkrim studentes shqiptare...

Fillon funksionimin “Rrjeti i Profesionistëve të Diasporës”, LinkedIn-i shqiptar

Projekti i Fondit Shqiptar të Diasporës për realizimin e...

Spanjë / Profesori shqiptar pjesë e botimit “Teknikat e diagnostikimit të COVID”

Anëtari i Akademisë së Shkencave të Shqipërisë, prof. dr....

Shqiptarja pjesë e Fushatës Ndërkombëtare për Kërkime të Asteroidëve

Shqiptarja Pranvera Hyseni është zyrtarisht pjesë e Fushatës Ndërkombëtare...

Britani / Shqiptarja fiton konkursin për lojrat digjitale

Sindi Breshani, artistja shqiptare në Londër, është një nga...

Florian Kunushevci, shqiptari që zbuloi probleme në sistemin e BBC

Eksperti i sigurisë kibernetike, Florian Kunushevci, është renditur në...

“Alexa” edhe në shqip/ Programi kompjuterik do të njohë të gjitha dialektet

Botës digjitale shumë shpejt pritet t’i shtohet një program...

Shkencëtari shqiptar në SHBA, Niko Qafoku merr vlerësimin e lartë

Shkencëtari shqiptaro-amerikan, Niko Qafoku, ka marrë emërimin më të...

Intervista / Albiona Ajeti: Si u përfshiva në teknologjinë kanadeze

Albiona Ajeti është vetëm 20 vjeç dhe duket se...

Londër / Sipërmarrësi shqiptar fiton çmimin “ICT Startupi i Vitit”

Sipërmarrësi shqiptar Geri Çupi, me veprimtari në Londër, u...

Vetëm 20 vjeç / Njihuni me shqiptaren në Kanada që programon lojra për Apple

Gazeta “The Guardian” i kushton një shkrim studentes shqiptare...

Fillon funksionimin “Rrjeti i Profesionistëve të Diasporës”, LinkedIn-i shqiptar

Projekti i Fondit Shqiptar të Diasporës për realizimin e...

Të fundit

Francë/ Avokatja shqiptare Roxane Gjoni dhe kontributi për bashkëkombësit

Roxane Gjoni me profesion avokate rrëfen se ka shkuar që e vogël në Francë ndaj edhe nuk ndjen diferenca kulturore mes të rinjve francezë...

SHBA/ Mjekja Cenko: Tek ata që kanë kaluar Covid të aplikohet një dozë vaksine

Ekspertët po rekomandojnë që personat që kanë kaluar koronavirusin të marrin vetëm një doze vaksine. Këtij rekomandimi i bashkohet edhe epidemiologia në Amerikë, Erta Cenko,...

Gjermani/ Ambasada në Berlin sqaron tarifat për dokumentet biometrike

Në ambasadën shqiptare në Berlin më 4 shkurt u çel dhe zyra e aplikimit për dokumente biometrike. Ambasada sqaron përmes postimit tarifat e aplikimit dhe...

Destinacione shqiptare/ Ura e Haskovës në Gjirokastër, një monument kulture

Ura e Haskovës është një ndër urat historike të Shqipërisë që së fundmi do i nënshtrohet restaurimit. Ajo ndodhet në Dropullin e poshtëm në Gjirokastër...

Greqia departament të dedikuar për lejet e qëndrimit për investitorët e huaj

Duke filluar nga e hëna, 1 mars, një departament i ri do të hap dyert për lëshimin e lejeve të qëndrimit për investitorët e...