Teknologji

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

Teknologji

AADF hap thirrjen e dytë për programin READ për akademikët nga Diaspora

Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF) ka lancuar thirrjen e...

Tre shkencëtare shqiptare mes ajkës së shkencëtarëve botërore

Duke përdorur rezultatet e publikimeve në SCOPUS, ekspertët e...

Konkursi “Bright Minds” hap thirrjet për edicionin e tretë

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare dhe Unioni i...

BE miraton reformën për karikues universalë të pajisjeve teknologjike

Deri në vitin 2024 në Bashkimin Evropian do të...

Tiranë/ Starton Kongresi i Dytë Ndërkombëtar i Nanoteknologjisë

Ka nisur sot në  Tiranë, Kongresi i Dytë Ndërkombëtar...

Diaspora në Festivalin “Digital Nomads” në Tiranë

Tirana ka startuar festivalin “Digital Nomad”, i cili për...

FERAS/ Fuqizimi Europian i Rinisë Akademike Shqiptare në fokus Diasporën

FERAS është një ndër projektet që ka si fokus...

Bashkëpunoi me Stephen Hawking, shkencëtarja shqiptare publikon librin e ri

Në prag të pubikimit të librit të saj të...

AADF hap thirrjen e dytë për programin READ për akademikët nga Diaspora

Fondacioni Shqiptaro-Amerikan për Zhvillim (AADF) ka lancuar thirrjen e...

Tre shkencëtare shqiptare mes ajkës së shkencëtarëve botërore

Duke përdorur rezultatet e publikimeve në SCOPUS, ekspertët e...

Konkursi “Bright Minds” hap thirrjet për edicionin e tretë

Dhoma e Biznesit të Diasporës Shqiptare dhe Unioni i...

BE miraton reformën për karikues universalë të pajisjeve teknologjike

Deri në vitin 2024 në Bashkimin Evropian do të...

Tiranë/ Starton Kongresi i Dytë Ndërkombëtar i Nanoteknologjisë

Ka nisur sot në  Tiranë, Kongresi i Dytë Ndërkombëtar...

Diaspora në Festivalin “Digital Nomads” në Tiranë

Tirana ka startuar festivalin “Digital Nomad”, i cili për...

FERAS/ Fuqizimi Europian i Rinisë Akademike Shqiptare në fokus Diasporën

FERAS është një ndër projektet që ka si fokus...

Bashkëpunoi me Stephen Hawking, shkencëtarja shqiptare publikon librin e ri

Në prag të pubikimit të librit të saj të...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...