Kultura

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

Poeti arbëresh Lluka Perrone në 100-vjetorin e lindjes

Poezia arbëreshe, në rrafshin diakronik të saj,...

The Guardian: Ermonela Jaho është sopranoja më e mirë në botë. Pikë.

The Guardian: “Një zë brilant shqiptar po mahnit botën...

Shime Deshpali, atdhetari që ruajti traditën në një vend të izoluar etnikisht

Lindi në fshatin Arbënesh të Zarës (Jugosllavi),...

Jeronim de Rada, “Rapsodi të një poeme arbëreshe”

Shtëpia Botuese “Milosao” hodhi në qarkullim përmbledhjen...

Shaqe Çoba, gruaja e parë shqiptare që studioi Shkenca Politike

Një nga të parat gra shqiptare që...

“Letra nga Diaspora”, takimi i parë i shkrimtarëve shqiptarë në botë.

Takimi i shkrimtarëve të Diasporës, i organizuar nga Qendra...

Një udhëtim me librat e Mandalàsë në kulturën arbëreshe

Vepra studimore e Matteo Mandalasë përfshin një...

Këto janë dhjetë gjuhët më të vjetra në botë!

Gjuhët kanë qenë gjithmonë “fibrat” e njerëzimit. Guri i...

105-vjetori i lindjes së Akademikut Mahir Domi

Akademik Mahir Domi ishte një ndër gjuhëtarët...

Poeti arbëresh Lluka Perrone në 100-vjetorin e lindjes

Poezia arbëreshe, në rrafshin diakronik të saj,...

The Guardian: Ermonela Jaho është sopranoja më e mirë në botë. Pikë.

The Guardian: “Një zë brilant shqiptar po mahnit botën...

Shime Deshpali, atdhetari që ruajti traditën në një vend të izoluar etnikisht

Lindi në fshatin Arbënesh të Zarës (Jugosllavi),...

Jeronim de Rada, “Rapsodi të një poeme arbëreshe”

Shtëpia Botuese “Milosao” hodhi në qarkullim përmbledhjen...

Shaqe Çoba, gruaja e parë shqiptare që studioi Shkenca Politike

Një nga të parat gra shqiptare që...

“Letra nga Diaspora”, takimi i parë i shkrimtarëve shqiptarë në botë.

Takimi i shkrimtarëve të Diasporës, i organizuar nga Qendra...

Një udhëtim me librat e Mandalàsë në kulturën arbëreshe

Vepra studimore e Matteo Mandalasë përfshin një...

Këto janë dhjetë gjuhët më të vjetra në botë!

Gjuhët kanë qenë gjithmonë “fibrat” e njerëzimit. Guri i...

105-vjetori i lindjes së Akademikut Mahir Domi

Akademik Mahir Domi ishte një ndër gjuhëtarët...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...