Galeri

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Galeri

Foto dite / Paja e nuses arbëresh si thesar

Është vështirë të ruash traditën shekullore në epokën e...

Foto Dite/ Nënë Tereza me rastin e marrjes së çmimit “Nobel” në Oslo

Më 10 dhjetor 1979, në Oslo të Norvegjisë, Gonxhe...

1980, një foto e rrallë e vëllait të Nënë Terezës në Palermo, Itali

Kolonel Lazër Bojaxhiu ishte Oficer i Ushtrisë Shqiptare, aktiv...

“Shejzat” botohej për herë të parë në Romë më 1957-ën

Revista albanologjike “Shejzat” u botua për herë të parë...

Foto Dite/ Petro Nini Luarasi me nxënësit e tij në shkollën e Negovanit në 1909

Petro Nini Luarasi fotografuar me nxënësit e tij në...

Foto dite/ Anëtar të “Vatrës” me presidentin amerikan Woodrow Wilson më 1918

Anëtar të “Vatrës” me presidentin amerikan Woodrow Wilson më...

Botimet për Diasporën bëhen pjesë e platformës digjitale të veprave shqiptare

Botimet për Diasporën janë tashmë pjesë e Digjitalizimit të...

FOTO DITE/ Një pamje e rrallë e veprimtares Parashqevi Qiriazi

Një foto e rrallë e Parashqevi Qiriazit (1880-1970), veprimtare...

Foto e rrallë e Shkollës Amerikane të Korçës, rreth vitit 1930

Kjo shkollë ishte shkolla e parë shqiptare për vasha...

Foto dite / Paja e nuses arbëresh si thesar

Është vështirë të ruash traditën shekullore në epokën e...

Foto Dite/ Nënë Tereza me rastin e marrjes së çmimit “Nobel” në Oslo

Më 10 dhjetor 1979, në Oslo të Norvegjisë, Gonxhe...

1980, një foto e rrallë e vëllait të Nënë Terezës në Palermo, Itali

Kolonel Lazër Bojaxhiu ishte Oficer i Ushtrisë Shqiptare, aktiv...

“Shejzat” botohej për herë të parë në Romë më 1957-ën

Revista albanologjike “Shejzat” u botua për herë të parë...

Foto Dite/ Petro Nini Luarasi me nxënësit e tij në shkollën e Negovanit në 1909

Petro Nini Luarasi fotografuar me nxënësit e tij në...

Foto dite/ Anëtar të “Vatrës” me presidentin amerikan Woodrow Wilson më 1918

Anëtar të “Vatrës” me presidentin amerikan Woodrow Wilson më...

Botimet për Diasporën bëhen pjesë e platformës digjitale të veprave shqiptare

Botimet për Diasporën janë tashmë pjesë e Digjitalizimit të...

FOTO DITE/ Një pamje e rrallë e veprimtares Parashqevi Qiriazi

Një foto e rrallë e Parashqevi Qiriazit (1880-1970), veprimtare...

Foto e rrallë e Shkollës Amerikane të Korçës, rreth vitit 1930

Kjo shkollë ishte shkolla e parë shqiptare për vasha...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...