Ekonomi

E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021

Ekonomi

Thethi, destinacioni që tërheq turistët edhe në vjeshtë

Alpet shqiptare ofrojnë pamje të mahnitshme për syrin e...

“Remitancat – një udhërrëfyes i zhvillimit”, aktiviteti radhës nga Germin

Organizata Germin në vazhdën e aktiviteteve organizon ditën e...

Shqiptarët “të fiksuar” pas makinave, rriten ndjeshëm shitjet

Shqiptarët këtë vit po blejnë më shumë makina. Sipas...

Sfidat e qyteteve turistike me pandeminë, Saranda një destinacion në rritje

Vjeshta ka ardhur në Sarandë, qytetin bregdetar me më...

BERZH: Ekonomia shqiptare pritet të rritet me 8 %

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) vlerëson se...

Pandemia/ Shqipëria merr 90 milionë euro donacion nga BE

Shqipëria do të marrë 90 milionë euro ndihmë financiare...

Shqiptarët shpenzuan 13.6 milionë euro në 9 muaj për të siguruar pronat

Për nëntë muajt e parë të këtij viti, shqiptarët...

Shkëlqimi turistik i Sarandës pas pandemisë

Saranda, një nga destinacionet e dashura turistike të shqiptarëve,...

Flamingot “pushtojnë” liqenin e Ohrit

Flamingot, zogjtë lozonjarë që tërheqin vizitorët me piruetat e...

Parku Korab-Koritnik, pikënisja për turistët e huaj drejt magjisë së natyrës

Parku Natyror Korab-Koritnik është një destinacion turistik jo vetëm...

Thethi, destinacioni që tërheq turistët edhe në vjeshtë

Alpet shqiptare ofrojnë pamje të mahnitshme për syrin e...

“Remitancat – një udhërrëfyes i zhvillimit”, aktiviteti radhës nga Germin

Organizata Germin në vazhdën e aktiviteteve organizon ditën e...

Shqiptarët “të fiksuar” pas makinave, rriten ndjeshëm shitjet

Shqiptarët këtë vit po blejnë më shumë makina. Sipas...

Sfidat e qyteteve turistike me pandeminë, Saranda një destinacion në rritje

Vjeshta ka ardhur në Sarandë, qytetin bregdetar me më...

BERZH: Ekonomia shqiptare pritet të rritet me 8 %

Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) vlerëson se...

Pandemia/ Shqipëria merr 90 milionë euro donacion nga BE

Shqipëria do të marrë 90 milionë euro ndihmë financiare...

Shqiptarët shpenzuan 13.6 milionë euro në 9 muaj për të siguruar pronat

Për nëntë muajt e parë të këtij viti, shqiptarët...

Shkëlqimi turistik i Sarandës pas pandemisë

Saranda, një nga destinacionet e dashura turistike të shqiptarëve,...

Flamingot “pushtojnë” liqenin e Ohrit

Flamingot, zogjtë lozonjarë që tërheqin vizitorët me piruetat e...

Parku Korab-Koritnik, pikënisja për turistët e huaj drejt magjisë së natyrës

Parku Natyror Korab-Koritnik është një destinacion turistik jo vetëm...

Të fundit

Sot përkujtohet 8 dhjetori, Dita Kombëtare e Rinisë!

Shënohet sot Dita Kombëtare e Rinisë. Prej vitit 2009, me vendim të marrë nga Kuvendi i Shqipërisë, kjo datë përkujtohet si festë kombëtare në...

Destani me ministrin e Jashtëm të Maqedonisë së Veriut: Prioritet bashkëpunimi

Presidenti i nderit i Dhomës së Biznesit të Diasporës Shqiptare z. Lazim Destani ka zhvilluar një takim me ministrin e Punëve të Jashtme të...

Mëso!Shqip – platforma që i mëson gjuhëamtare fëmijëve të Diasporës

Në kërkim të një jete më të mirë për ta dhe familjen, shqiptarët përgjatë historisë janë detyruar që të emigrojnë në vendet më të...

Austri/ Fëmijët e shkollës shqipe qëndisin flamurin dhe ja dhurojnë ambasadorit

Me rastin e Ditës së Flamurit, 109 vjetorit të shpalljes së pavarësisë,  nxënësit e mësimit të gjuhës shqipe në Austri, i kanë dhuruar Ambasadorit...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

149 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...