Emigrim

E mërkurë, 24 Korrik, 2024
E mërkurë, 24 Korrik, 2024

Emigrim

Megi Cara nismëtarja e peticionit për vendosjen e Kosovës në hartën Apple

Një studente shqiptare në Londër nxiti një betejë virtuale...

Biznesmenët nga Diaspora dhurojnë teste për diagnostikimin e Covid 19

President nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës dhe...

Ministri Majko online me Diasporën hebraike:Me rëndësi komunikimi me vendlindjen

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, ditën e...

Turqi / Almeda Abazi tregon fjalët e para shqip që thotë i biri

Ish-missi shqiptar, Almeda Abazi dhe bashkëshorti i saj turk,...

Australi / Kryebashkiaku shqiptar: Shtëpitë afër industrisë, rrezikon komuniteti

Kryetari shqiptar i Bashkisë së Dandenong Jim Memeti thotë...

Australi / Avni Sali, kirurgu shqiptar themelues i mjekësisë interaktive

Profesor Avni Sali është djalë i një emigranti shqiptar,...

Studime në SHBA, Fondacioni Biberaj ofron bursa për 40 studentë shqiptarë

Fondacioni Biberaj Inc.në SHBA edhe për këtë vit ka...

Covid 19 / Ambasada Gjermane në Tiranë mbyll zyrën e vizave

Ambasada Gjermane në Tiranë ka njoftuar ditën e sotme...

New York/ Programi i njohur “That’s Delicious” në restoration shqiptar

Shefi i kuzhinës, Arian Asllan i cili, është gjithashtu...

Genta Karpuzi, oficerja kosovare pjesë e armatës së Britanisë

Genta Karpuzi është oficere kosovare e cila është pjesë...

Megi Cara nismëtarja e peticionit për vendosjen e Kosovës në hartën Apple

Një studente shqiptare në Londër nxiti një betejë virtuale...

Biznesmenët nga Diaspora dhurojnë teste për diagnostikimin e Covid 19

President nderi i Dhomës së Biznesit të Diasporës dhe...

Ministri Majko online me Diasporën hebraike:Me rëndësi komunikimi me vendlindjen

Ministri i Shtetit për Diasporën, Pandeli Majko, ditën e...

Turqi / Almeda Abazi tregon fjalët e para shqip që thotë i biri

Ish-missi shqiptar, Almeda Abazi dhe bashkëshorti i saj turk,...

Australi / Kryebashkiaku shqiptar: Shtëpitë afër industrisë, rrezikon komuniteti

Kryetari shqiptar i Bashkisë së Dandenong Jim Memeti thotë...

Australi / Avni Sali, kirurgu shqiptar themelues i mjekësisë interaktive

Profesor Avni Sali është djalë i një emigranti shqiptar,...

Studime në SHBA, Fondacioni Biberaj ofron bursa për 40 studentë shqiptarë

Fondacioni Biberaj Inc.në SHBA edhe për këtë vit ka...

Covid 19 / Ambasada Gjermane në Tiranë mbyll zyrën e vizave

Ambasada Gjermane në Tiranë ka njoftuar ditën e sotme...

New York/ Programi i njohur “That’s Delicious” në restoration shqiptar

Shefi i kuzhinës, Arian Asllan i cili, është gjithashtu...

Genta Karpuzi, oficerja kosovare pjesë e armatës së Britanisë

Genta Karpuzi është oficere kosovare e cila është pjesë...

Të fundit

Cilat fjalë ka “vjedhur” greqishtja nga gjuha shqipe?

Shumë herë është thënë se huazimi gjuhësor, pra procesi në të cilin një gjuhë merr elemente (në thelb fjalë nga fjalori ) nga një...

Tifozët anglez këndojnë në The Oak Pub “Shqipëri o nëna ime”!

Historikisht anglezët janë shquar për traditën e tyre të pub-eve. Ashtu sikurse ballkanasit kanë bujtinat të europianizuara në agroturizëm. Pub-et janë epiqendra e dëfrimit,...

Letër e Hapur/Mësuesit e Diasporës të Përjashtuar nga Seminari i Gjuhës Shqipe!

Në një letër të hapur drejtuar Ministres së Arsimit të Kosovës, znj. Arbërie Nagavci, mësuesit shqiptarë të diasporës shprehin zhgënjimin për moslejimin e pjesëmarrjes...

Ambasadorja zvicerane kërkon votën e diasporës nga Pogradeci

Ambasadorja zvicerane Ruth Huber, ka folur gjatë një interviste të dhënë nga Pogradeci, në lidhje me kodin zgjedhor dhe votën e diasporës. Huber theksoi në...

PS dhe PD bien dakord “në parim” për votën e diasporës

Maxhoranca dhe opozita kanë arritur dakordësinë në parim për votën e diasporës për zgjedhjet e vitit 2015. Në një prononcim për media në përfundim të...