vota e diaspores

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

vota e diaspores

Kosovë/ KQZ: Aprovon 4,811 zarfe me fletëvotime nga Diaspora, refuzon 1,891

Nga procesi i vlerësimit të pakove të supozuara me fletëvotime, deri më tani nga 6 mijë e 700 zarfe me fletëvotime janë aprovuar 4...

66 ditë para zgjedhjeve / Përplasje PS-PD për votën e Diasporës

Ndonëse ligji për regjistrimin e emigrantëve shqiptarë u miratua që në 2016- ën, vetëm 5 muaj më parë u krijua mundësia praktike përmes “e-albania”...

Vota e Diasporës/ Procesi në ngërç, Politika nuk po jep konsensus në KQZ

Vota e shtetasve shqiptare me banim jashtë vendit duket se do të mbetet me një zgjidhje në moment të fundit. Kur na ndajnë 70...

Votat e Diasporës për Kosovën, mbërrijnë rreth 16 mijë pako me vletëvotimet

Rreth 16 mijë pako me fletët e votimit të plotësuara në Diasporë kanë mbërritur në Kosovë, për zgjedhjet e 14 shkurtit. “Mund të them se...

Kosovë / Votuesit nga Diaspora të shqetësuar se mund të manipulohet vota e tyre

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut (KMDLNj), ka thënë se shumë votues kryesisht nga Diaspora u janë drejtuar të...

Vota e Diasporës, Taulant Balla: KQZ të implementojë gjithçka duhet

Kreu i grupit parlamentar socialist Taulant Balla tha sot se shpreson që KQZ të implementojë gjithçka e nevojshme ligjërisht nga KQZ dhe vota e...

Zgjedhjet në Kosovë, fluks kthimesh për të marrë pjesë në votime

Zgjedhjet në Kosovë mbahen të dielën dhe gjatë kësaj fushate elektorale, të pazakontë dhe të shkurtër, partitë politike pjesëmarrëse në to i kanë bërë...

Zgjedhjet në Kosovë/ Mbërrijnë 5 mijë fletëvotime nga Diaspora

Kryetari Ekzekutiv i Sekretariatit të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve në Kosovë, Burim Ahmetaj, ka bërë të ditur se kanë mbërritur mbi pesë mijë fletëvotime...

KQZ: Në fund të javës së ardhshme drafti i dakordësuar për votën e Diasporës

Kreu i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi në një konferencë të posaçme për mediat bëri të ditur se në fundin e javës së...

Vota e Diasporës, Balla: Detyrim i KQZ të zbatojë Kushtetutën dhe Kodin Zgjedhor

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla gjatë fjalës së tij në Kuvend sot tha se vota e shqiptarëve jashtë vendit duhet të...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...