vota e diaspores

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

ETIKETA

vota e diaspores

Ambasadori i OSBE-së, Del Monaco skeptik për votën e Diasporës më 25 prill

Ambasadori i OSBE-së në Tiranë Vincenzo Del Monaco ka komentuar edhe përsa i përket votës së shqiptarëve që jetojnë jashtë vendit në zgjedhjet parlamentare...

Balla: Vota e shqiptarëve jashtë vendit më 25 prill është bllokuar nga PD e LSI

Kreu i grupit parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla tha në fjalën e tij sot në Kuvend se vota e shqiptarëve jashtë vendit për...

Zgjedhjet në Kosovë/ Numërohen rreth 90% të votave nga Diaspora

Në Qendrën e Numërimit dhe Rezultateve në Kosovë po vazhdon numërimi i votave me postë – votave nga Diaspora. Deri më tani janë numëruar 50...

Vota e Diasporës/ PD do të paraqesë propozimet për aktet brenda 48 orësh

Për kreun e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve Ilirian Celibashi dorëzimi i akteve nënligjore për regjistrimin e votuesve jashtë vendit mund të finalizohet brenda maksimumi...

Diaspora duhet të votojë, por edhe të dëgjohet

Ish-kryeministri i Shqipërisë, Pendeli Majko u shpreh ditë më parë se, nëse KQZ-ja nuk do bëjë realitet votën e Diasporës, kjo çështje do të...

Vota e Diasporës/Kume: Politika ka rënë dakord, KQZ të hartojë kuadrin nënligjor

Vota e Diasporës në zgjedhjet e 25 prillit është ende në proces diskutimi nga ana e Komisionit Qendror të Zgjedhjeve, por për ekspertin Kristaq...

KQZ Kosovë aprovon 41 mijë zarfe me fletëvotime nga Diaspora, refuzon 16 mijë

Shërbimi votues i KQZ-së në Kosovë është duke vijuar me procesin e vlerësimit të rreth 43 mijë e 500 pakove të supozuara me fletëvotime...

KQZ: Jemi ende në kohë për Votën e Diasporës, janë regjistruar 3400 shqiptarë

Kreu i Komisionit Qendrot të Zgjedhjeve Ilirian Celibashi bëri të ditur se javën e ardhshme në mënyrë institucionale Komisioni Rregullator do të ketë draftin...

Zgjedhjet në Kosovë/ KQZ ka refuzuar 5 mijë zarfe me fletëvotime nga Diaspora

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në Kosovë ka njoftuar se nga rreth 16,800 zarfe me fletëvotime nga Diaspora për zgjedhjet e 14 shkurtit, që i...

Vota e Diasporës, Hyka: Palët të marrin pjesë në takimin e të hënës nga KKD

Këshilli Koordinues i Diasporës i ka bërë ftesë publike institucioneve përgjegjëse për votën e shqiptarëve jashtë vendit për një takim online të hënën ku...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...