patentat

E shtunë, 1 Prill, 2023
E shtunë, 1 Prill, 2023

ETIKETA

patentat

Konvertimi i patentave me Italinë, ambasada jep njoftimin e rëndësishëm

Ambasada shqiptare në Romë bën të ditur se marrëveshja e patentave me Italinë që ka hyrë në fuqi më 12 korrik nuk ka nisur...

Njohja e patentave, ambasada italiane ka një njoftim të rëndësishëm

Marrëveshja për patentat me Italinë hyri në fuqi më 12 korrik, por ka vonesa në zbatimin e saj. Sipas ambasadës italiane në Tiranë, vonesa...

Marrëveshja/ Arabia Saudite njeh patentat shqiptare

Patentat shqiptare do të njihen edhe në Arabinë Saudite. Qeveria ka miratuar sot në parim marrëveshjen me Mbretërinë e Arabisë Saudite. Qeveria shqiptare së fundmi...

Kur hyn në fuqi marrëveshja Shqipëri-Itali për njohjen e patentave

Kanë përfunduar tërësisht procedurat e brendshme nga pala italiane lidhur me marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë të lejeve të drejtimit mes Shqipërisë dhe Italisë. Mësohet...

Ja cilat janë vendet që njohin patentat shqiptare

Së fundmi Italia dhe Shqipëria miratuan marrëveshjen për njohjen e ndërsjellë të patentave, e cila pritet të hyjë në fuqi brenda dy muajve pas...

I hapet rrugë zbatimit, marrëveshja për patentat botohet në Fletoren Zyrtare

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka bën të ditur se marrëveshja me Italinë për njohjen e ndërsjellë të patentave është botuar...

Marrëveshja e patentave Shqipëri-Itali, zbardhen pikat dhe modalitetet

Më 17 mars u nënshkrua marrëveshja dypalëshe mes Italisë dhe Shqipërisë e cila përcakton rastet kur patenta e lëshuar nga një vend mund të...

Nënshkruhet marrëveshja për njohjen e patentave me Italinë

Pesë ditë pasi në Itali u arrit marrëveshja mes dy vendeve për njohjen e patentave nga ministrja shqiptare Olta Xhaçka dhe homologu i saj...

Ministrja Olta Xhaçka në Itali, arrihet marrëveshja për njohjen e patentave

Ministrja për Europën dhe Punët e Jashtme Olta Xhaçka dhe homologu i saj italian Luigi Di Maio kanë bërë të ditur se është arritur...

Patentat e shqiptarëve në Itali, nesër zyrtarizohet marrëveshja

Kryministri Edi Rama dha një lajm të mirë për të gjithë shqiptarët në Itali ditën e sotme. Ai tha se nesër ministrja Olta Xhaçka...

Të fundit

Një përurim i shkëlqyer për veprën që i kushtohet Heroit, Xhavit Haziri

Para pak ditësh u bë përurimi i veprës jetëshkruese “Atdhetari i shtigjeve të lirisë – Xhavit Haziri”   në praninë e rreth 200 pjesëmarrësve,...

Për herë të parë në Amerikë, ribotohet “Albumi” i Fan Nolit

Më 26 mars 2023, në orën 12:00, në Kishën e Shën Gjergjit në Boston, u mbajt promovimi i ribotimit të “Albumit” me autor Fan...

SHBA/ Inxhinierja biomjekësore Bertila Bruka, pjesë e projektit për të rinj STEM

I krijuar për të angazhuar brezin e ardhshëm të udhëheqësve të kërkimit dhe inovacionit në ekonominë e gjerë STEM, Këshilli i Kërkimit dhe Zhvillimit...

SHBA/ Në Worchester një rrugë do të mbajë emrin e Gjergj Kastriot Skënderbeut

Këshilltarët e Bashkisë së Worchester kanë votuar njëzëri për të emërtuar një rrugë në Salisbury me emrin e heroit kombëtar shqiptar Gjergj Kastrioti Skënderbeu. "Jam...

Takim i suksesshëm me biznesin shqiptar në Filadelfia

Pas festimeve të suksesshme e madhështore të festave që u zhvilluan 6 muajt e fundit në shoqatën “Bijtë e Shqipes” Filadelfia erdhi dhe momenti...