opkrye2

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

opkrye2

Si u sollën eshtrat e Vaso Pashës nga Libani në Shqipëri

Nga Melhem Mobarak Rreth fundit të vitit 1977, unë mësova që Shqipëria po përgatitej për të festuar me mjaft pompozitet njëqindvjetorin e Lidhjes së Prizrenit,...

Mediat së pari duhet të kontrollojnë vetveten

Dikur ne mbështeteshim për të bërë një lajm apo kronikë tek institucionet zyrtare shtetërore, të cilët na tregonin se çfarë duhet të dinim, prandaj...

Libra Pecuniaria apo Balanca Financiare!

Edhe kapitalizmi, sot në kohën e COVID-19, është në krizë. E megjithatë kapitalizmi është një formulë e suksesshme. Eksperimentet me sisteme të tjera i...

Distancimi social, digjitalizimi i ekonomisë dhe puna nga shtëpia

Pandemia krijoi domosdoshmëri për ndryshime. Koncepti i globalizimit po zhvendoset më shumë në formë digjitale sesa fizike. Nëse deri më sot takimet virtuale ishin...

Diasporat në kushtet e globalizimit

Në fund të shekullit XXI bota mbarë hyri në erën e globalizimit të vrullshëm duke bërë që shtetet dhe shtetasit e tyre të ishin...

Ndikimi i COVID-19 në sipërmarrje dhe biznese 

COVID-19 ka ndikuar në pothuajse çdo sektor të ekonomisë Amerikane. 97% e popullsisë gjendet në masa karantine dhe sipas shifrave të fundit të papunësisë, rreth...

Një vështrim mbi studimin e Jup Kastratit mbi Jeronim de Radën

(Në përkujtim të 96-vjetorit të lindjes të Prof.Dr. Jup Kastratit 15 prill 1924 – 23 shtator 2003) Studimet mbi jetën dhe veprën e shkrimtarëve dhe...

Shqiptarët në Itali, në limbon e pensioneve

Shqiptarët në Itali përbëjnë një nga bashkësitë më të mëdha e më të integruara. Rasti i tyre është emblematik edhe për situatën lidhur me...

Si na gjeti Pandemia fiskalisht?

Nga Koço Broka  Paketa fiskale e vendit tonë nuk mund të mbështetet vetëm në paketat e vendeve të zhvilluara, e sidomos atyre që flasin për...

Roli i teknologjisë në mësimdhënien dhe mësimin e gjuhës së huaj

Nga Mirlinda  Shehu Roli i teknologjisë në mësimdhënien dhe mësimin e gjuhës së huaj është një temë shumë e debatuar nga linguistët. Qasja në teknologjinë...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...