Muzikë

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

Muzikë

Dua Lipa vendos rekord/ Artistja e parë me 3 këngë me mbi 1 miliardë klikime

Më 28 qershor bëri bujë lajmi që “IDGAF”, kënga...

Matija Murko, kush është etnologu slloven që dokumentoi muzikën shqiptare

Një punë kërkimore me vlerë për etnologjinë shqiptare mbi...

Kënga e shqiptares në Netflix, hap filmin e famshëm

Këngëtarja e re dhe e talentuar shqiptare Enisa, nëpërmjet...

Elina Duni vjen në Tiranë, koncerti i saj i parë që prej 8 marsit

Këngëtarja e njohur shqiptare Elina Duni nëpërmjet një statusi...

Ermonela Jaho publikon albumin e saj të ri “Anima Rara”

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho, me banim në New York,...

Thomas Nassi, pioneri shqiptar i muzikës klasike amerikane

Gjithkush ka dëgjuar vargjet e këngës "Vlora, Vlora". Ky...

Dua Lipa dhe Rita Ora mes këngëtarëve që i kërkojnë ndihmë qeverisë britanike

1500 këngëtarë në Britani, përfshirë Ed Sheeran, The Rolling...

Analize muzikore dhe artistike mbi albumin Raif Hyseni 24

Është dëshmuar se artin e bëjnë njerëz të mëdhej...

Britani / Kompozitori Thoma Simaku bashkëpunim me Ansamblin ‘Intercontemporain”

Jérôme Comte, një solisti i Ansamblit ‘Intercontemporain’ në Paris,...

Shuhet në moshën 84 vjeçare “Kreshniku i Lirisë”, Besim Zekthi

Shuhet në moshën 84-vjeçare mjeshtri i valles popullore shqiptare,...

Dua Lipa vendos rekord/ Artistja e parë me 3 këngë me mbi 1 miliardë klikime

Më 28 qershor bëri bujë lajmi që “IDGAF”, kënga...

Matija Murko, kush është etnologu slloven që dokumentoi muzikën shqiptare

Një punë kërkimore me vlerë për etnologjinë shqiptare mbi...

Kënga e shqiptares në Netflix, hap filmin e famshëm

Këngëtarja e re dhe e talentuar shqiptare Enisa, nëpërmjet...

Elina Duni vjen në Tiranë, koncerti i saj i parë që prej 8 marsit

Këngëtarja e njohur shqiptare Elina Duni nëpërmjet një statusi...

Ermonela Jaho publikon albumin e saj të ri “Anima Rara”

Sopranoja shqiptare Ermonela Jaho, me banim në New York,...

Thomas Nassi, pioneri shqiptar i muzikës klasike amerikane

Gjithkush ka dëgjuar vargjet e këngës "Vlora, Vlora". Ky...

Dua Lipa dhe Rita Ora mes këngëtarëve që i kërkojnë ndihmë qeverisë britanike

1500 këngëtarë në Britani, përfshirë Ed Sheeran, The Rolling...

Analize muzikore dhe artistike mbi albumin Raif Hyseni 24

Është dëshmuar se artin e bëjnë njerëz të mëdhej...

Britani / Kompozitori Thoma Simaku bashkëpunim me Ansamblin ‘Intercontemporain”

Jérôme Comte, një solisti i Ansamblit ‘Intercontemporain’ në Paris,...

Shuhet në moshën 84 vjeçare “Kreshniku i Lirisë”, Besim Zekthi

Shuhet në moshën 84-vjeçare mjeshtri i valles popullore shqiptare,...

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...