Letërsi

E shtunë, 20 Prill, 2024
E shtunë, 20 Prill, 2024

Letërsi

Itali / Poeti shqiptar Elvi Proko boton librin dygjuhësh “Axis Nullae”

Studiuesja e letërsisë, profesoresha Klara Kodra, ka përkthyer në...

Sot 170 vjet nga lindja e mendimtarit dhe ideologut të shquar, Sami Frashëri

170 vjet më parë, në 1 qershorin e vitit...

181-vjetori i lindjes së atdhetarit dhe personalitetit, Abdyl Frashëri

Më 1 qershor të vitit 1839 lindi Abdyl Frashëri,...

Fuqia e referencës letrare dhe autoriale në njësimin e shkrimtarit Adnan Mehmeti

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (Autorë dhe vepra)” është një libër...

Itali / Romani i shkrimtarit shqiptar risjell njeriun që rrëzoi “murin gjerman”

"Unë do të lë kompetentët për të shkruar për...

Suedi / Hamit Gurguri flet për letersinë dhe autorët shqiptarë në Diasporë

Shkrimtari shqiptar Hamit Gurguri, anëtar i Shoqatës...

Sot 174 vite nga lindja e poetit dhe atdhetarit Naim Frashëri

Më 25 maj të vitit 1846 lindi në Frashër...

Sot 117-vjetori i lindjes së personalitetit të letrave shqipe, Ernest Koliqi

Më 20 maj të vitit 1903 lindi në Shkodër,...

Krijimtaria e autorit Gëzim Hajdari vlerësohet nga revista prestigjioze italiane

Revista letrare italiane "Insula europea" prezanton librin dygjuhësh të...

Sot 136-vjetori i lindjes së atdhetarit të shquar Milto Sotir Gurra

Më 16 maj të vitit 1884, në fshatin Marjan...

Itali / Poeti shqiptar Elvi Proko boton librin dygjuhësh “Axis Nullae”

Studiuesja e letërsisë, profesoresha Klara Kodra, ka përkthyer në...

Sot 170 vjet nga lindja e mendimtarit dhe ideologut të shquar, Sami Frashëri

170 vjet më parë, në 1 qershorin e vitit...

181-vjetori i lindjes së atdhetarit dhe personalitetit, Abdyl Frashëri

Më 1 qershor të vitit 1839 lindi Abdyl Frashëri,...

Fuqia e referencës letrare dhe autoriale në njësimin e shkrimtarit Adnan Mehmeti

“Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë (Autorë dhe vepra)” është një libër...

Itali / Romani i shkrimtarit shqiptar risjell njeriun që rrëzoi “murin gjerman”

"Unë do të lë kompetentët për të shkruar për...

Suedi / Hamit Gurguri flet për letersinë dhe autorët shqiptarë në Diasporë

Shkrimtari shqiptar Hamit Gurguri, anëtar i Shoqatës...

Sot 174 vite nga lindja e poetit dhe atdhetarit Naim Frashëri

Më 25 maj të vitit 1846 lindi në Frashër...

Sot 117-vjetori i lindjes së personalitetit të letrave shqipe, Ernest Koliqi

Më 20 maj të vitit 1903 lindi në Shkodër,...

Krijimtaria e autorit Gëzim Hajdari vlerësohet nga revista prestigjioze italiane

Revista letrare italiane "Insula europea" prezanton librin dygjuhësh të...

Sot 136-vjetori i lindjes së atdhetarit të shquar Milto Sotir Gurra

Më 16 maj të vitit 1884, në fshatin Marjan...

Të fundit

At Bellusci kujton në 100-vjetorin e lindjes profesorin e madh Jup Kastrati

Arbëreshi At Antonio Bellusci, kujton mikun e tij me rastin e 100- vjetorit të lindjes së tij me anë të një interviste. At Bellusci, sot...

Ramë Lahaj dhe Dëshira Ahmeti shkelqejnë në koncertin e ST. George Theater

Diaspora shqiptaro-amerikane nga zonat e trishtetëshit New York, New Jersey, Connecticut dhe më gjerë morën pjesë në koncertin gala që u shfaq në “St....

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...