Letërsi

E shtunë, 18 Maj, 2024
E shtunë, 18 Maj, 2024

Letërsi

Financial Times/ Librat që duhen lexuar në verë, rekomandon “Kukulla” e Kadaresë

Gazeta prestigjioze "Financial Times", sugjeron në listën e 9...

Më 9 korrik të vitit 1900 u nga nga jeta Jani Vreto, rilindës i shquar shqiptar

Jani Vreto u lind në vitin 1822. Ishte shkrimtar,...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Historia / Pema e rrallë që mbolli Naim Frashëri në Sarandë

Pema e madhe e piperit në qendër të Sarandës...

128 vjet më parë u nda nga jeta Pashko Vasa

Më 29 qershor të vitit 1892 u nda nga...

Le Matin, 1904 / Ëndrra e Kristoforidhit sapo u realizua, botohet fjalori i tij

Gazeta franceze “Le Matin”  në numrin e saj të...

“Hylli i Dritës”, një revistë letrare e atdhetare që i qëndroi kohës

“Hylli i Dritës” ka qenë e para revistë letrare,...

84 vjet më parë lindi shkrimtari dhe studiuesi Rexhep Qosja

Më 25 qershor të vitit 1936 lindi Rexhep Qosja,...

Sot 109 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

109 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

Financial Times/ Librat që duhen lexuar në verë, rekomandon “Kukulla” e Kadaresë

Gazeta prestigjioze "Financial Times", sugjeron në listën e 9...

Më 9 korrik të vitit 1900 u nga nga jeta Jani Vreto, rilindës i shquar shqiptar

Jani Vreto u lind në vitin 1822. Ishte shkrimtar,...

139 vjetori i ndarjes nga jeta të matematikanit dhe filozofit Hasan Tahsini

Korriku i këtij viti shënon 139 vjetorin e ndarjes...

Historia / Pema e rrallë që mbolli Naim Frashëri në Sarandë

Pema e madhe e piperit në qendër të Sarandës...

128 vjet më parë u nda nga jeta Pashko Vasa

Më 29 qershor të vitit 1892 u nda nga...

Le Matin, 1904 / Ëndrra e Kristoforidhit sapo u realizua, botohet fjalori i tij

Gazeta franceze “Le Matin”  në numrin e saj të...

“Hylli i Dritës”, një revistë letrare e atdhetare që i qëndroi kohës

“Hylli i Dritës” ka qenë e para revistë letrare,...

84 vjet më parë lindi shkrimtari dhe studiuesi Rexhep Qosja

Më 25 qershor të vitit 1936 lindi Rexhep Qosja,...

Sot 109 vjetori i shkrimtarit me origjinë arbëreshe, Ernesto Sabato

109 vjet më parë, më 24 qershor të vitit...

Të fundit

Zgjohet opozita:Vota e Diasporës të peshojë njësoj si e shqiptarëve brenda vendi

Vota e diasporës është kthyer sërish në vëmendje të politikës shqiptare, pas njoftimit të turit të takimeve të kryeministrit Rama në Diasporë, të nisur...

Artisti Adem Dalipi vendos shallin me shqiponjë ditën e diplomimit në SHBA

Adem Dalipi, artisti me origjinë shqiptare i lindur në Shtetet e Bashkuara të  Amerikës po ngjit me shpejtësi shkallët e suksesit përtej oqeanit. Por...

Njohja e pensioneve me Italinë, takimi i parë zbatues nis më 18 qershor

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja bëri të ditur sot se takimi i parë zbatues i marrëveshjes me Italinë për njohjen e...

Mirënjohje për mbështetjen Kanadeze, Diaspora fushatë dhurimi gjaku

Me rastin e 25 vjetorit të arritjes së refugjatëve të Kosovës në Kanada dhe në shenjë mirënjohje ndaj Forcave të Armatosura Kanadeze e popullit...

Itali/ Kompania shqiptare vlerësohet më e mira për sigurinë financiare

Mes 100 kompanive të vlerësuara në Romë në garën e çmimeve Industria Felix është edhe një kompani shqiptare. Në aktivitetin e cili numëron edicionin...