Kinema

E shtunë, 27 Nëntor, 2021
E shtunë, 27 Nëntor, 2021

Kinema

Kasem Hoxha, histori suksesi i një artisti shqiptar në Gjermani

Sot aktori Kasem Hoxha numëron mbi 50 role filmash...

Rumani / Enxhi Rista merr çmimin “Gopo” për dokumentarin më të mirë

Regjisorja shqiptare Enxhi Rista është velrësuar mbrëmjen e djeshme...

Aktori shqiptar në Danimarkë: U refuzova 3 herë në shkollën e artit, por ja dola

Besir Zeciri shqiptarë nga Tetova jeton prej vitesh në...

Një festival për filmin shqiptar në Kanada

Nora Marku është organizatore dhe programuese me vite përvojë...

“Delegacioni” i Bujar Alimanit pushton kinematë franceze

Duke filluar nga data 22 korrik, në kinematë franceze...

Itali / Indri Qyteza: Gjyshi im Bep Shiroka nuk donte që të ndiqja hapat e tij

Indri Qyteza, është një aktor i njohur me famë...

Intervista/Australia my home, dokumentari për shqiptarët në kontinentin e largët

“Australia my home” një dokumentar që rrëfen historitë e...

Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane sot online me filmin “Zana”

Programi i Studimeve Shqiptare "The Hidai “Eddie” Bregu"  në...

10 vite pa Bekim Femihun, intervista e rrallë shqip në sheshxhirimin e Odisesë

Sot mbushen dhjetë vjet nga vdekja e një prej...

Kasem Hoxha, histori suksesi i një artisti shqiptar në Gjermani

Sot aktori Kasem Hoxha numëron mbi 50 role filmash...

Rumani / Enxhi Rista merr çmimin “Gopo” për dokumentarin më të mirë

Regjisorja shqiptare Enxhi Rista është velrësuar mbrëmjen e djeshme...

Aktori shqiptar në Danimarkë: U refuzova 3 herë në shkollën e artit, por ja dola

Besir Zeciri shqiptarë nga Tetova jeton prej vitesh në...

Një festival për filmin shqiptar në Kanada

Nora Marku është organizatore dhe programuese me vite përvojë...

“Delegacioni” i Bujar Alimanit pushton kinematë franceze

Duke filluar nga data 22 korrik, në kinematë franceze...

Itali / Indri Qyteza: Gjyshi im Bep Shiroka nuk donte që të ndiqja hapat e tij

Indri Qyteza, është një aktor i njohur me famë...

Intervista/Australia my home, dokumentari për shqiptarët në kontinentin e largët

“Australia my home” një dokumentar që rrëfen historitë e...

Aleancën Kulturore Shqiptaro-Amerikane sot online me filmin “Zana”

Programi i Studimeve Shqiptare "The Hidai “Eddie” Bregu"  në...

10 vite pa Bekim Femihun, intervista e rrallë shqip në sheshxhirimin e Odisesë

Sot mbushen dhjetë vjet nga vdekja e një prej...

Të fundit

Masakra në Deçan, Osmani e Konjufca: Të zbulohen sa më shpejt autorët

Presidentja e Kosovës Vjosa Osmani ka reaguar lidhur me tragjedinë e shkaktuar në Gllogjan të Deçanit, ku kanë mbetur të vdekur katër persona dhe...

Kosovë/ Gjuhet një autobus me nxënës në Gllogjan, raportohen 4 viktima

Një autobus me nxënës është sulmuar me armë këtë të premte në Gllogjan të Deçanit në Kosovë. Express  raporton se  përveç shoferit të autobusit dhe...

“Kodi shqiptar” i regjisores izraelite, Yael Katzir shfaqje maratonë në Shqipëri

Do të ketë një maratonë shfaqjes në Shqipëri filmi dokumentar “The Albanian code” (“Kodi shqiptar”) prodhuar nga Katzir Production i Yael Katzir e Gady...

Rumani/ Shqiptarët festojnë pavarësinë në Muzeun e Artit në Konstancë

Në Ditën Kombëtare të Shqipërisë, të dielën e 28 nëntorit, nga ora 15:00, Muzeu i Artit të Konstancës do të presë recitalin me veprat...

Intervista / Një pianiste si Syzana Jakupi

Të jesh femër pianiste do të thotë prezenca jote të ketë ndikim që gjërat të ndryshojnë në të mirë të humanitetit dhe njerëzores –...