Kinema

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Kinema

Itali/ Më 8 tetor nis Festivali i Filmit Ballkanik

"Festivali i Filmit Ballkanik", i cili do të zhvillohet...

Intervista/  Xhemi Agaj, nga lufta në Kosovë në ekranin e kinemasë kanadeze

Xhemi Agaj, aktor i diplomuar në Fakultetin e Arteve,...

Përjetësoi në ekran figurën e Isa Boletinit, aktori Reshat Arbana sot 80-vjeç

Artisti i madh Reshat Arbana feston sot datëlindjen e...

Vjen filmi i parë për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë

Shumë shpejt gjatë vitit të ardhshëm, do të mund...

Blerim Destani në Hollywood në krah të Morgan Freeman dhe Robert De Niros

Aktori shqiptar Blerim Destani ka arritur suksesin e radhës...

Itali / Nis edicioni i dytë i festivalit të filmit shqiptar “Albania, si Gira”

Regjisori Elton Gllava ka hapur edicionin e dytë të...

Një shqiptar në Venecia, Alban Ukaj tregon masakrën e Srebrenicës

"Quo Vadis, Aida” është prezantuar me premierë në Festivalin...

Intervista/Jozef Gjura, shkodrani në kinematë italiane me filmin “Sul più Bello”

Ai quhet Jozef, varianti shqiptar i onomastikës për atë...

SHBA / Festivali i filmit me rrënjë shqiptare

Katër filma, të katër prej regjisorëve shqiptarë janë vlerësuar...

Aktori shqiptar Ridvan Murati pjesë e komedisë zvicerane “Eden Fur Jeden”

Aktori shqiptar, Ridvan Murati vazhdon të arrijë suksese në...

Itali/ Më 8 tetor nis Festivali i Filmit Ballkanik

"Festivali i Filmit Ballkanik", i cili do të zhvillohet...

Intervista/  Xhemi Agaj, nga lufta në Kosovë në ekranin e kinemasë kanadeze

Xhemi Agaj, aktor i diplomuar në Fakultetin e Arteve,...

Përjetësoi në ekran figurën e Isa Boletinit, aktori Reshat Arbana sot 80-vjeç

Artisti i madh Reshat Arbana feston sot datëlindjen e...

Vjen filmi i parë për Ilirët, bashkëpunim mes Italisë, Kroacisë dhe Sllovenisë

Shumë shpejt gjatë vitit të ardhshëm, do të mund...

Blerim Destani në Hollywood në krah të Morgan Freeman dhe Robert De Niros

Aktori shqiptar Blerim Destani ka arritur suksesin e radhës...

Itali / Nis edicioni i dytë i festivalit të filmit shqiptar “Albania, si Gira”

Regjisori Elton Gllava ka hapur edicionin e dytë të...

Një shqiptar në Venecia, Alban Ukaj tregon masakrën e Srebrenicës

"Quo Vadis, Aida” është prezantuar me premierë në Festivalin...

Intervista/Jozef Gjura, shkodrani në kinematë italiane me filmin “Sul più Bello”

Ai quhet Jozef, varianti shqiptar i onomastikës për atë...

SHBA / Festivali i filmit me rrënjë shqiptare

Katër filma, të katër prej regjisorëve shqiptarë janë vlerësuar...

Aktori shqiptar Ridvan Murati pjesë e komedisë zvicerane “Eden Fur Jeden”

Aktori shqiptar, Ridvan Murati vazhdon të arrijë suksese në...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...