Kinema

E premte, 28 Janar, 2022
E premte, 28 Janar, 2022

Kinema

Brazil / Adriana Matoshi vlerësohet aktorja më e mirë në festivalin ‘Fantaspoa’

Filmi debutues i Antoneta Kastratit, ‘Zana’, që pati premierën...

Ndërron jetë “Partizani i vogël Velo”, heroi që doli partizan 12-vjeç

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare Konstandin Ropi,...

Kanada/ Shqiptarja Ana Golja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit

Artistja dhe producentja Shqiptare në Kanada Ana  Golja është...

Dy filma nga Kosova në Festivalin e Sarajevës

‘Galaktika e Andromedës’, filmi debutues nga More Raça dhe...

Filmi shqiptar në festivalin e filmit në New York

Julian Biba, Drejtor i Përgjithshëm Festivalit të Filmit "New...

“I burgosuri” një film i madh me një peng të vogël!

Mbi premieren ne kinemane franceze te filmit “Delegacioni” me...

SHBA / “From Kosovo With Love”, artisti shqiptar një dokumentar për Prishtinën

Artisti me origjinë shqiptare Action Bronson pak ditë më...

Turqi / Almeda Abazi tregon fjalët e para shqip që thotë i biri

Ish-missi shqiptar, Almeda Abazi dhe bashkëshorti i saj turk,...

Redi Zyka, aktori shqiptar që po realizon ëndrrën në Kanada

Redi Zyka padyshim që mund të quhet një shqiptar...

“Pashka” e Oltjon Lipes një rrëfim i rrugëtimit emigrant në festivalin e filmit

Tradita 43-vjeçare e festivalit ndërkombëtar të filmit, në Drama Pandemia...

Brazil / Adriana Matoshi vlerësohet aktorja më e mirë në festivalin ‘Fantaspoa’

Filmi debutues i Antoneta Kastratit, ‘Zana’, që pati premierën...

Ndërron jetë “Partizani i vogël Velo”, heroi që doli partizan 12-vjeç

Është ndarë nga jeta në moshën 90-vjeçare Konstandin Ropi,...

Kanada/ Shqiptarja Ana Golja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit

Artistja dhe producentja Shqiptare në Kanada Ana  Golja është...

Dy filma nga Kosova në Festivalin e Sarajevës

‘Galaktika e Andromedës’, filmi debutues nga More Raça dhe...

Filmi shqiptar në festivalin e filmit në New York

Julian Biba, Drejtor i Përgjithshëm Festivalit të Filmit "New...

“I burgosuri” një film i madh me një peng të vogël!

Mbi premieren ne kinemane franceze te filmit “Delegacioni” me...

SHBA / “From Kosovo With Love”, artisti shqiptar një dokumentar për Prishtinën

Artisti me origjinë shqiptare Action Bronson pak ditë më...

Turqi / Almeda Abazi tregon fjalët e para shqip që thotë i biri

Ish-missi shqiptar, Almeda Abazi dhe bashkëshorti i saj turk,...

Redi Zyka, aktori shqiptar që po realizon ëndrrën në Kanada

Redi Zyka padyshim që mund të quhet një shqiptar...

“Pashka” e Oltjon Lipes një rrëfim i rrugëtimit emigrant në festivalin e filmit

Tradita 43-vjeçare e festivalit ndërkombëtar të filmit, në Drama Pandemia...

Të fundit

Medalioni i parë i Gjergj Kastritot Skënderbeut nga viti 1449 që ruhet në Zagreb

Studimet dhe hulumtimet shkencore për epokën e Skenderbeut, po japin rezultate të reja në fusha dhe lëmi të ndryshme, për të cilat më parë...

Britania heq kufizimet anti-COVID-19

Britania e Madhe duke filluar nga sot ka hequr masat kundër koronavirusit të ri (COVID-19), përveç izolimit në rast infektimi. Në njoftimin nga Ministria e...

30 milionë euro për Armando Brojën, lojtari shqiptar më i paguar

Armando Broja është lojtari shqiptar më i kërkuar i momentit. Sulmuesi i Kombëtares shqiptare po shkëlqen me Southampton këtë sezon në Premier League dhe...

EMA miraton pilulën e parë kundër COVID

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) njoftoi të enjten se ka miratuar pilulën anti-COVID-19 të Pfizerit, Paxlovid, duke u bërë ilaçi i parë antiviral që...

Dy shqiptarë të nominuar për “iHeart Radio Music Awards 2022”

Nominimet për çmimet e iHeartRadio Music Awards 2022 u shpallën të enjten nga iHeartMedia dhe FOX Entertainment. Çmimet muzikore iHeartRadio nderojnë artistët dhe këngët më...