liber

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

ETIKETA

liber

Josif Papagjoni: Një Gjirokastër sa çudane aq dhe e ëmbël…

Jemi miq të vjetër me Thanas Dinon. Mall kam tek takohem me të. Dhe rrjedh vetiu biseda si në një virua. Letërsi, letërsi, por...

SHBA/ “Vatra” promovon librin “Nënë Tereza, shenjtorja e periferive”

Në datë 22 Qershor 2021, në orën 18:00, në selinë e  Federatës Panshqiptare  të Amerikës “VATRA” organizohet promovimi i librit  “Nënë Tereza, Shenjtorja e...

Itali/ Prezantohet libri “Mes shqiptarëve të Italisë” të Eqerem Çabej

Pasditen e djeshme shtëpia botuese "Besa" bëri prezantiin e librit “Tra gli albanesi dÍtalia” (Mes shqiptarëve të Italisë), një libër nga Eqrem Çabej me...

Suedi/ Shqiptarja boton autobiografinë me kujtime nga lufta

Dafina Buçinca është diplomuar për gazetari dhe ka punuar për disa kohë në televizion në Kosovë. Sot ajo jeton dhe punon në Suedi, por...

Australi / Botohet “Shqipëria, arratisje nga Lindja, Aspirata për në Perëndim”

Akademiku shqiptar Dr. Përparim Xhaferi, i cili që prej vitit 2004 jeton në Australi ka botuar librin “Shqipëria, arratisje nga Lindja, Aspirata për në...

“M.i.C. Book”, trashëgimia kulturore dhe arkeologjike e Kalabrisë në një libër

Komuna Firmo së bashku me Komunat Villapiana, Cassano AllÍonio dhe Civita kanë kontribuar në krijimin e librit “M.i.C Book”, botuar nga botuesi romak Edizioni...

Itali/ Shkrimtari shqiptar boton librin “Biri i armikut” në Romë

Mbas romaneve “Il confine della nebbia” e “Il Però fiorì a dicembre” Shpend Sollaku Noé vjen me romanin “Filius hostis ovvero Il Figlio del...

Akademiku Sinani boton librin “Des valeurs européennes d’identité albanaise”

Akademik Shaban Sinani ka publikuar librin e tij të fundit të titulluar: “Des valeurs européennes d'identité albanaise” (Vlera europiane të identitetit shqiptar). Piktura e përzgjedhur...

Itali/ Elvi Proko sjell në shqip romanin “Shoku im kokëposhtë”

“Shoku im kokëposhtë” një roman “bestseller” që sjell një realitet të hidhur mbi mënyrën se si një pjesë e shoqëizë bullizon personat me aftësi...

Përkthehet në shqip libri “I madhi Kastriot me llagap Skënderbeu”

Libri “I madhi Kastriot me llagap Skënderbeu” i autorit Stefan Zanoviç është përkthyer në gjuhën shqipe. Përkthimi i këtij libri që njihet si një...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...