diaspora shqiptare

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

diaspora shqiptare

Si u bë Serbia depozita e energjisë ndotëse të Kinës

Në fund të vitit 2015, Presidenti serb Aleksandar Vuçiç, në atë kohë kryeministër, ishte i ftuar në televizionin kombëtar, RTS. Kur u pyet nga...

Rudina e “2 herë mat” rikthehet në Sarandë me gjithë kastën e aktorëve

Në qytetin e Sarandës është zhvilluar një event përkujtues për filmin e njohur dhe shumë të pëlqyer shqiptar, “Dy herë mat”. Eventi i “Mat në...

Ermonela Jaho me Yuri Kim: Disa shpirtra kuptojnë njëri-tjetrin pas takimit

Sopranoja shqiptare me famë botërore Ermonela Jaho është takuar me mbasadoren amerikane në Shqipëri Yuri Kim duke bërë të ditur dhe miqësinë e tyre. Në...

A do të shembet civilizimi ynë brenda këtij shekulli?

Një studim i ri i jashtëzakonshëm nga një drejtues në njërën nga kompanitë më të mëdha të kontabilitetit në botë, ka zbuluar se një...

Dosja “sekret” për Nënë Terezën: Nuk dinte shqip, por kuptonte shumë mirë

Publikohen disa dokumente arkivore me siglën “Tepër sekret” të nxjerra së fundmi nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të Jashtme në Tiranë dhe Arkivi Qendror...

SHBA/ Këshilltari bashkiak i New York Mark Gjonaj dekoron editorin e Diellit

New York më Korrik 2021, Këshilltari i Bashkisë së New York-ut z.Mark Gjonaj nderoi editorin e gazetës Dielli z.Dalip Greca me rastin e daljes...

“Bëje ose Vdis”, një ekspozitë kushtuar Ukshin Hotit

Në Kalanë e Tiranës u çel ekspozita me titull “Bëje ose Vdis”, kushtuar jetës dhe veprimtarisë së Ukshin Hotit. Ekspozita përmban fotografi dhe dokumente të...

Francë / “Emri im është Sonila”, filmi shqiptar premierë në Canal +

Kanali i njohur televiziv francez Canal + do të transmetojë filmin shqiptar "Emri im është Sonila". Ka qenë vetë producentja e filmit Suela Bako që...

Propozimi/ Bashkëpunim për librat dygjuhësor dhe në gjuhën maqedone

Një mundësi bashkëpunimi për librat dygjuhësh dhe në gjuhën maqedonase është diskutuar mes drejtoreshës së Qendrës së Botimeve për Diasporën Mimoza Hysa me drejtorin...

Zbulimi i varreve masive në Përmet, arkeologu: I përkasin periudhës mesjetare

Zbulimi i disa varreve në Përmet gjatë punimeve për infrastrukturën rrugore ditën e djeshme ngjalli shumë reagime me dyshimet e forta se varret janë...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...