diaspora amerike

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

diaspora amerike

Thomas Nassi, pioneri shqiptar i muzikës klasike amerikane

Gjithkush ka dëgjuar vargjet e këngës "Vlora, Vlora". Ky himn u kompozua para një shekulli prej Thoma Nassit (1892-1964). Lindur në Dardhë të Korçës, emigroi...

SHBA / Polici shqiptar “hero”, shpëton babë e bir afrikano-amerikan nga mbytja 

Vdekja nën arrest e afrikano-amerikanit GeorgeFloyd dhe ngjarjet që pasuan në Shtetet e Bashkuara kundër dhunës së policisë dhe racizmit sistematik kanë shkaktuar mjaft...

Një shënim mbi librin “Esencat e mendimit letrar”, të Dr. Besim Muhadri

Këto ditë në Nju Jork, shtëpia botuese “Adriatic Press” ka botuar librin me kumtesa dhe studime letrare “Esencat e mendimit letrar” të anëtarit të...

Ekselenca shqiptare / Nxënësja në Amerikë merr diplomën e “Nderit më të lartë”

Betime Bezgati me origjinë nga Serbica e Kërçovës, është zgjedhur si nxënësja më e mirë në shkollën e mesme në Aurora të Amerikës. Gjatë viteve...

Dy shqiptarë të tjerë në akademitë elitare ushtarake amerikane

Pak ditë pas lajmit të mirë për diplomimin e dy shqiptarëve nga Kosova në akademinë elitare ushtarake West Point, vjen një tjetër lajm për...

SHBA / Presidenti Trump vlerëson me çmim shqiptarin Marko Kepi

Presidenti amerikan Donald Trump ka nderuar me çmimin “The President’s Volunteer Service Award” (Çmimi presidencial për shërbimin vullnetar) shqiptarin Marko Kepi, një nga veprimtarët...

Gjermani / Mjeku shqiptar: Cili është kërcënimi që vjen prej Covid-19?

Mjeku shqiptar, Adnan Popaj, nutricionist dhe dietolog i angazhuar në mjekësi alternative në Frankfurt të Gjermanisë rrëfen situatën e shqiptarëve në Frankfurt dhe betejën...

Amerikanët pelegrinazh te shtatorja e Nënë Terezës në Nju Jork

Shtatorja e shenjtores Nënë Terezë në qytetin e Bruklinit duket se është kthyer në një vend pelegrinazhi në Nju Jorkun e trazuar me protesta...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...