diaspora amerike

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

diaspora amerike

SHBA / Shtëpiza shqiptare me gurë e zogjve shtegëtar

Kushdo që kalon në South Beach në Staten Island, New York mahnitet nga punimet dhe vizatimet në gurë të një mjeshtri shqiptar nga Kraja. Bajram...

SHBA/ Një libër i ri e sheh Nënë Terezën si shenjtoren që u shërbeu periferive

Një libër i ri i quajtur “Nënë Tereza: Shenjtorja e Periferive”, e sheh shenjtoren katolike, si një njeri që vinte nga periferitë dhe që...

Historia / Katër breza shqiptarësh të suksesshëm në Massachusetts

Një vizitë në fermën “Kane”, Danvers Massachusetts, SHBA, nga Koço Mosko Isha në kërkim të një biznesi bujqësor nga një shqiptar këtu në Amerikë. Më...

Foto Dite / Oficerë shqiptaro-amerikan në New Jersey

Në shtetin e New York llogariten të jenë më shumë se 250 oficerë shqiptarë ose me origjinë shqiptare që NYPD.

SHBA / “From Kosovo With Love”, artisti shqiptar një dokumentar për Prishtinën

Artisti me origjinë shqiptare Action Bronson pak ditë më parë transmetoi në programin e tij televiziv një episod të veçantë dedikuar kuzhinës dhe kulturës...

New York/ Programi i njohur “That’s Delicious” në restoration shqiptar

Shefi i kuzhinës, Arian Asllan i cili, është gjithashtu drejtues i programit televiziv “That's Delicious” në New York. Në serinë e ardhshme të “That's Delicious”...

Shqiptari i suksesshëm në SHBA / Dyfishon stafin në kohë pandemie

Sipërmarrësi shqiptar me veprimtari në SHBA, Premtim Gjonbalaj, është themeluesi i kompanisë “Butler Hospitality”, me zyra dhe në Kosovë. Kompania e tij, me qendër në...

Numri i shqiptarëve në Amerikë në 1910-ën, dokumentet e rralla

Më 1 prill 1919 New York Herald gazeta amerikane, më e madhe e asaj kohe dhe më e lexueshmja, në seksionin e saj “letrat...

New York Times jehonë memorialit të Tiranës në nder të viktimave të Holokaustit

Shqipëria është një nga të paktat vende që, gjatë Luftës së Dytë Botërore, i hapi dyert hebrenjve që ndiqeshin nga nazistët. Ndaj, në kujtim...

Kënga e shqiptares në Netflix, hap filmin e famshëm

Këngëtarja e re dhe e talentuar shqiptare Enisa, nëpërmjet një statusi në rrjetin social “Twitter” ka bërë me dije se kënga e saj ka...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...