Libra

E enjte, 21 Janar, 2021
E enjte, 21 Janar, 2021

Libra

Tiranë/ Panairi i librit këtë vit do të jetë online, lexues nga gjithë bota

Pandemia e koronavirusit ka prekur çdo fushë të jetës,...

SHBA/ Shkrimtarja shqiptare boton librin “Lideri nuk lind..bëhet”

Iris Halili, shkrimtarja shqiptare e cila jeton në Shtetet...

Gjermani/ 16-vjeçarja shqiptare shkruan romanin me 400 faqe në gjuhën angleze

Greta Myftari është 16 vjeç por ka çuditur me...

Suedi/ Përkthyesi shqiptar sjell veprën “Kastrioti i madh i Shqipërisë”

Përkthyesi shqiptar me banim në Suedi, Qerim Raqi, sjell...

Fjalori shqip-frëngjisht, puna e fundit e gjuhëtarit Remzi Përnaska

Profesor Doktor Remzi Përnaska, gjuhëtar shqiptar dhe francez, studiues...

QBD sjell në një botim shqip-italisht “Sirena e vogël” e “Udhëtimet e Guliverit”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen...

Zvicër/ Shkrimtarja shqiptare promovon librin “Barrë & Bekim”

Shqipe Sylejmani, jeton dhe punon në Zvicër prej vitesh....

Shkrimtari shqiptar në Londër, Rudolf Marku shpallet “Poeti Laureat shqiptar”

Shkrimtari shqiptar në Londër, Rudolf Marku u shpall dje...

QBD sjell në një botim shqip-greqisht “Sirena e vogël” e “Udhëtimet e Guliverit”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen...

Historia/Shkrimtarja që rikthehet në vendlindje me personazhet e romaneve të saj

Mirela Kanini emigroi drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Tiranë/ Panairi i librit këtë vit do të jetë online, lexues nga gjithë bota

Pandemia e koronavirusit ka prekur çdo fushë të jetës,...

SHBA/ Shkrimtarja shqiptare boton librin “Lideri nuk lind..bëhet”

Iris Halili, shkrimtarja shqiptare e cila jeton në Shtetet...

Gjermani/ 16-vjeçarja shqiptare shkruan romanin me 400 faqe në gjuhën angleze

Greta Myftari është 16 vjeç por ka çuditur me...

Suedi/ Përkthyesi shqiptar sjell veprën “Kastrioti i madh i Shqipërisë”

Përkthyesi shqiptar me banim në Suedi, Qerim Raqi, sjell...

Fjalori shqip-frëngjisht, puna e fundit e gjuhëtarit Remzi Përnaska

Profesor Doktor Remzi Përnaska, gjuhëtar shqiptar dhe francez, studiues...

QBD sjell në një botim shqip-italisht “Sirena e vogël” e “Udhëtimet e Guliverit”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen...

Zvicër/ Shkrimtarja shqiptare promovon librin “Barrë & Bekim”

Shqipe Sylejmani, jeton dhe punon në Zvicër prej vitesh....

Shkrimtari shqiptar në Londër, Rudolf Marku shpallet “Poeti Laureat shqiptar”

Shkrimtari shqiptar në Londër, Rudolf Marku u shpall dje...

QBD sjell në një botim shqip-greqisht “Sirena e vogël” e “Udhëtimet e Guliverit”

Qendra e Botimeve për Diasporën ka publikuar në faqen...

Historia/Shkrimtarja që rikthehet në vendlindje me personazhet e romaneve të saj

Mirela Kanini emigroi drejt Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Të fundit

Irlandë/ Talenti rekordmen me origjinë shqiptare pranë transferimit tek Inter

Futbollisti shqiptar Kevin Zefi është një emër shumë i njohur në Irlandë, pasi aktivizohet më gjigandët e futbollit irlandez, Shamrok Rovers. Madje, është golashënuesi...

Kroaci / Fisnikët shqiptarë, Kruta, një emër i nderuar në Zarën e mesjetës

Studimi i historisë, gjenealogjisë, sfragjistikës e veprimtarisë në fusha të ndryshme i familjeve fisnike shqiptare që kishin lënë atdheun dhe ishin vendosur në qytetet...

Kongresi i Lushnjes, themeli kushtetues për pavarësinë e plotë të Shqipërisë

Kongresi i Lushnjës hapi zyrtarisht punimet me 21 janar 1920, ndërsa punimet i zhvilloi nga data 28 deri më 31 janar 1920. Është një...

Prej ditësh i shtruar tek ”Shefqet Ndroqi”, ndërron jetë piktori Mustafa Arapi

Piktori Mustafa Arapi ka ndërruar jetë prej COVID-19 në moshën 70-vjeçare. Ai nuk e fitoi dot betejën me virusin pasi ishte shtruar prej ditësh...

Greqia publikon statistikat e investitorëve të huaj, dominojnë shqiptarët

Ministria e Jashtme të Greqisë dhe Administrata e Decentralizimit publikojnë statistikat e investitorëve emigrantë dhe tabela përbën padyshim një surprizë të mirë për shqiptarët....