Teknologji

E martë, 16 Gusht, 2022
E martë, 16 Gusht, 2022

Teknologji

Fillon funksionimin “Rrjeti i Profesionistëve të Diasporës”, LinkedIn-i shqiptar

Projekti i Fondit Shqiptar të Diasporës për realizimin e...

Historia / I riu shqiptar që punon për Adobe

Historitë e suksesit, që vijnë nga shqiptarët përtej kufijve...

Kosovari merr ftesë për takimin e Laureatëve të Nobel-it në Gjermani

Fatlum Hajredini, kandidat për PhD nga Nju Jork, është...

Britani / Shkencëtari shqiptar krijon laboratorin për hulumtime shkencore në 6G

Ish-drejtori i Telekomit të Kosovës dhe profesori universitar në...

SHBA / Programi “Code for Albania” nga Silicon Valley në Shqipëri

Programi “Code for Albania”, një nga nismat ambicioze në...

Universiteti i Oksfordit promovon punës e shqiptares Arta Cika

Në Ditën Ndërkombëtare të Grave në Inxhinieri  Departamenti i...

Austri / Një muze për arkitektin shqiptar Karl Gega

Muzeu Ghega në Breitenstein në shtegun e shëtitjes hekurudhore...

Austri / Eksperti shqiptar: Covid dhe problemet e sigurisë me aplikacionin ZOOM

Besmir Semanaj, Inxhinjer IT PlaytechBGT, rrëfen përballjen e shtetit...

Spanjë / Shkencëtari shqiptar rrëfen drejtimin e projektit inovator

Arben Merkoçi është aktualisht Anëtar i Akademisë së Shkencave...

SHBA / Pandemia nxit novacionet në fushën e mjekësisë

Një pandemi shkakton fatkeqësi dhe vuajtje, por nga ana...

Fillon funksionimin “Rrjeti i Profesionistëve të Diasporës”, LinkedIn-i shqiptar

Projekti i Fondit Shqiptar të Diasporës për realizimin e...

Historia / I riu shqiptar që punon për Adobe

Historitë e suksesit, që vijnë nga shqiptarët përtej kufijve...

Kosovari merr ftesë për takimin e Laureatëve të Nobel-it në Gjermani

Fatlum Hajredini, kandidat për PhD nga Nju Jork, është...

Britani / Shkencëtari shqiptar krijon laboratorin për hulumtime shkencore në 6G

Ish-drejtori i Telekomit të Kosovës dhe profesori universitar në...

SHBA / Programi “Code for Albania” nga Silicon Valley në Shqipëri

Programi “Code for Albania”, një nga nismat ambicioze në...

Universiteti i Oksfordit promovon punës e shqiptares Arta Cika

Në Ditën Ndërkombëtare të Grave në Inxhinieri  Departamenti i...

Austri / Një muze për arkitektin shqiptar Karl Gega

Muzeu Ghega në Breitenstein në shtegun e shëtitjes hekurudhore...

Austri / Eksperti shqiptar: Covid dhe problemet e sigurisë me aplikacionin ZOOM

Besmir Semanaj, Inxhinjer IT PlaytechBGT, rrëfen përballjen e shtetit...

Spanjë / Shkencëtari shqiptar rrëfen drejtimin e projektit inovator

Arben Merkoçi është aktualisht Anëtar i Akademisë së Shkencave...

SHBA / Pandemia nxit novacionet në fushën e mjekësisë

Një pandemi shkakton fatkeqësi dhe vuajtje, por nga ana...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...