aurenc bebja

E premte, 3 Dhjetor, 2021
E premte, 3 Dhjetor, 2021

Rezultati i kërkimit për:

INTERVISTA/Aurenc Bebja: Pasioni im për arkivin dhe librat për figurat historike

Aurenc Bebja është një emër i njohur në publicistikën shqiptare. Prej kohësh i ka vënë vetes një detyrë (të cilën deri më tani e...

Letra që Mit’hat Frashëri i dërgoi botuesit të revistës “The new statesman”

Revista “The New Statesman” ka botuar, me 5 mars 1921, në faqen n°641, letrën e atdhetarit, shkrimtarit, diplomatit dhe politikanit shqiptar, z. Mit’hat Frashëri,...

The Globe 1880/Personalitetet e huaja që kanë marrë pjesë në Lidhjen e Prizrenit

“The Globe” ka botuar, të martën e 4 majit 1880, në faqen n°2, një shkrim në lidhje me personalitetet e huaja që kanë marrë...

“Akti i Unitetit” të shqiptarëve në mërgim

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Shtator 2021 “Congressional Record” ka botuar, me 11 gusht 1972, “Aktin e Unitetit” të shqiptarëve në mërgim (ekzil) të...

Shkrimtari francez në 1609 për Skënderbeun: Flinte vetëm dy orë

Në faqen n°200 të poemës me titull “Le Dauphin” të shkrimtarit francez Jacques de La Fons, botuar në Paris në vitin 1609, gjejmë disa vargje dedikuar heroit tonë...

Gruaja shqiptare në sytë e historianëve dhe piktorëve të huaj

Ajo është e bukur, joshëse, delikate dhe me një shprehje heroine. Më shumë se një grua, ai është e themelta e veçorive dhe karakteristikave...

Paris- Presse për Bekim Fehmiun: Parizienet do të çmenden pas tij!

“Paris-presse” ka botuar, të premten e 20 tetorit 1967, në faqen n°10, një shkrim mbi reagimin asokohe të vajzave pariziene ndaj Bekim Fehmiut, pasi...

Histori/ Edith Durham dhe lidhja me shqiptarët

“La Vie heureuse” ka botuar, me 15 prill 1912, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me marrëdhënien speciale të Zonjës Edith Durham me...

Viti 1920/ Publikohet letra e Faik Konicës drejtuar gazetës “Giornale d’Italia”

“Giornale di Udine” ka botuar, me 11 qershor 1920, në ballinë, letrën që Faik bej Konica i ka dërguar asokohe “Giornale d’Italia”, të cilën,...

1952/ Kur Gjon Mili nderohej në takimin ndërkombëtarë të fotografisë në Francë

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 27 Qershor 2021  “American Photographer” ka botuar, në dhjetor të 1981, një shkrim special për fotografin e njohur shqiptaro-amerikan Gjon Mili, të...

Të fundit

La Zvicrën për Shqipërinë/ Historia e menaxherit më të ri turistik

Krist Dodbibaj, pas studime në një ndër shkollat më të mira të profilit Hoteleri-Turizëm në Botë që ndodhet në Zvicër, do të kthehet në...

Francë/ Gati dokumentet për aplikimet deri më 5 nëntor

Ambasada shqiptare në Francë ka njoftuar mbërritjen e dokumenteve për aplikimet deri më 5 nëntor dhe ato mund të tërhiqen fizikisht pranë ambienteve të...

Omicron-Varainti më i ri i Coronavirusit, arsye për shqetësim, jo për panik

Me fillimin e sezonit të festave te fundvitit, dhe ndërsa vjeshta kthehet në dimër, Koronavirusi na ka kujtuar sërish se ka në plan të...

Greqi/ Vazhdon angazhimi i Ambasadës për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe

Angazhimi dhe mbështetja e Ambasadës shqiptare për stimulimin e mësimit të gjuhës shqipe vazhdon. Oficerja Koordinuese për Diasporën, znj. Joneda Dodaj,wshtw takuar me nxënësit e...

Britani/ Nesër “Royal Albert Hall” këndon shqip

Këngëtarja Vjollca Robelli-Mripa, e njohur me emrin artistik si AJO do të ngjitet mbrëmjen e nesërne në një prej skenave më të njohura botërore...