zgjoi

E diel, 14 Prill, 2024
E diel, 14 Prill, 2024

ETIKETA

zgjoi

Filmi “Zgjoi”, marrëveshje me distributorë të mëdhenj botëror

Filmi “Zgjoi” me regji nga Blerta Basholli, i cili fitoi tri çmimet kryesore në festivalin e Sundance, ka arritur marrëveshje me kompani të ndryshme...

SHBA/ Yllka Gashi: Në filmin “Zgjoi” unë duhet ta nderoja figurën e Fahrijes

Yllka Gashi e cila prej vitesh jeton në SHBA u bë e njohur për publikun ndërkombëtar me interpretimin e saj në filmin "Zgjoi" fitues...

Dua Lipa i tregon botës arritjen historike të filmit shqiptar “Zgjoi”

“Zgjoi”, filmi shqipar me regji të Blerta Bashollit bëri histori duke rrëmbyer tre çmime të rëndësishme në Festivalin “Sundance Film Festival”. Filmi arriti të...

Prestigjiozja ‘Variety’ shkruan për filmin “Zgjoi”: Një histori e vërtetë

Lufta në Kosovë përfundoi në vitin 1999, por për shumë familje, humbjet dhe fshirjet e saj krijuan konflikt që zgjati thellë në shekullin e...

Sukesi i trefishtë i filmit “Zgjoi”/ Regjisorja: Vlerësim i pesë viteve punë

Filmi “Zgjoi” i regjisores Blerta Basholli, ka bërë histori në festivalin “Sundance”, duke fituar tri çmime shumë të rëndësishme. Vetë regjisorja Basholli tregon se...

Mediat amerikane për filmin “Zgjoi”: Një histori reale e pranimit dhe rritjes

Gazeta e përjavshme amerikane “The Austin Chronicle” i ka dedikuar një shkrim filmit “Zgjoi”, i cili rrëmbeu tri çmime kryesore në “Sundance Festival”. “Si kaq...

Filmi “Zgjoi” fiton tri çmime në festivalin amerikan “Sundance”

Filmi “Zgjoi” i Blerta Bashollit, ka shënuar sukses të jashtëzakonshëm në festivalin prestigjioz amerikan “Sundance Film Festival 2021”. Filmi “Zgjoi” fitoi tri çmime kryesore në...

“Zgjoi” i Blerta Bashollit në garë në “Sundance Film Festival”

Filmi shqiptar "Zgjoi" me regji të Blerta Bashollit do të jetë konkurrentë në "Sundance Film Festival" në kategorinë e filmit dramatik për kinemanë botërore. Siç...

Të fundit

“Hënë e përgjakur” eklips në New York  

Eklipsi kaloi dhe pranë Shkollës sonë “Susan E. Wagner” high school dhe natyrisht kureshtjen e kisha të padurueshme. I vura syzet dhe unë pashë...

“Mama Klorin” një histori universale emigracioni

Pak ditë më parë në ambientet e Universitetit New York College, në Athinë, u zhvillua promovimi i projektit “Mama Klorin”, me ideatore artisten Doreida...

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

Për të tretin vit radhazi do të organizohet në New York panairi shqiptar “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”. Kjo traditë festive nisi në vitin 2022 me rastin...

SHBA/ Dr. Yllka Filipi në krye të Shoqatës së Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë

Në një atmosferë plotë entuziazëm dhe të kulturuar, Shoqata e Shkrimtarëve Shqiptaro-Amerikanë mbajti zgjedhjet e reja më 7 prill 2024, në bibliotekën e qytetit...

Mjedisi si faktor i ndikimit të drejtëpërdrejtë në shëndetin publik

Javën e fundit te muajit te kaluar, më 25 dhe 26 mars mora pjesë në një konferencë të dytë vjetore të shëndetit publik dhe...