opkrye

E premte, 9 Dhjetor, 2022
E premte, 9 Dhjetor, 2022

ETIKETA

opkrye

“Shqipja në Diasporë”, takimi mbarëkombëtar në shërbim të gjuhës kombëtare

Të rralla janë aktivitetet të një përmase siç ishte takimi “Shqipja në Diasporë” organizuar në Tiranë e Shkodër me datën 26 - 27 nëntor...

“Dardania” festoi 28 Nëntorin, bashkë me shqiptarët e të gjitha trojeve

SH.K.A “Dardania” festoi 28 nëntorin, bashkë me shqiptarët e të gjitha trojeve, këtë fundjavë. Edhe pse disa ditë pas festës së Flamurit dhe Pavarësisë...

Shembuj suksesi dhe risi në mësimdhënien e gjuhës shqipe në diasporë

”Takim i sotëm “Shqipja në diasporë” përpos që na inkurajon në misionin e mësuesit, na bënë edhe më të ndërgjegjshëm të ecim të bashkuar...

Komuniteti Shqiptaro Amerikan në Staten Island festoi 110 vjetorin e Pavarësisë

Ja, pra, ky është Flamuri Ynë i kuq e me shqiponjën dykrenare të zezë në mest. Dhe tani, të gjithë bashkë, si një trup i...

Kontributi i Kongresit të Manastirit në ruajtjen e identitetit kombëtar

Akti i pavarësisë së Shqipërisë padyshim ishte kulminacioni i një serie veprimtarish të cilat nxitën dhe motivuan atë moment historik që na bën të...

Si do gjenerojë 8 miliardë euro Durrësi?

Kryeministri i vendit, në adresimin e tij në Kuvend përpara dy ditësh, theksoi se projekti i marinës dhe apartamenteve turistike në Durrës do t’i...

Valëvitja e flamurit ngroh zemrat

Ishte hera e parë që më ndodhte një gjë e tillë në tërë këto vite që ndjek me kënaqësi festat e komunitetit shqiptar në...

Gëzuar 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit Shqip!

Nxënës, mësues, shqiptarë kudo ku jeni, Gëzuar 22 Nëntorin – Ditën e Alfabetit! Në vazhdimësi kjo datë i ka frymëzuar shqiptarët në shërbim të kombit....

Fan Noli nga qielli i puthi në ballë nxënësit e shkollës shqipe “Alba Life”

Kishte kohë që Bordi, mësuesit e Bronxit si: Davida Hasanaj, Mehrije Shala, Vjosa Rraci, Kade Lajqi dhe Merita Sinanaj asistente, nën drejtimin e themeluesit...

Audiobooks.Al një Platformë që bashkoi Vatranët me “Children of the eagle”

Ky prag pavarësie i bashkoi dhjetra shqiptaro -amerikanë në qendrën “Iliria”, Nju York në një veprimtari me vlera të shumta kulturore, gjuhësore dhe edukative. Me ...

Të fundit

Historia/ Kush ishte balerina shqiptare në Teatrin Bolshoi

Melushe Bebeziqi (1933-1967) balerina e famshme shqiptare e Balshoj teater… Eshte nje e vertete e padiskutueshme qe balerinat e famshme ruse si Mathilde Kschessinska (1872-1971),...

Ekspozitë për 30-vjetorin e Butrintit në UNESCO

Në kuadër të 30-vjetorit të Butrintit në UNESCO, në muzeun arkeologjik është vendosur një ekspozitë fotografike. Në të shfaqen gjithë etapat e zhvillimit të...

Shqipëria e Kroacia finalizojnë marrëveshjen për njohjen e pensioneve

Shqipëria dhe Kroacia kanë finalizuar me sukses marrëveshjen kuadër dhe atë administrative për njohjen e pensioneve të qytetarëve në të dy vendet. Ministria e Financave...

Përpjekjet e Arbëreshëve për mbledhjen e këngëve tradicionale të 3 shekujve

151 vjet më parë, më 20 dhjetor të vitit 1871 Giusepe Kamarda mblodhi disa këngë tradicionale në ngulimin arbëresh Palazzo Adriano. Këngëve të mbledhura...

Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë ndërkombëtare germain Droogenbrood

Poetja dhe përkthyesja Irma Kurti sjell në shqip poetin me famë botërore Germain Droogenbroodt. Libri titullohet “Imazh qielli” dhe mban logon e shtëpisë Botuese...