kryesore4

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

kryesore4

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...

Zvicër/ Hapet Shkolla Shqipe në Baar të Kantonit Zug

Në Zvicër ka çelur dyert për fëmijë edhe një tjetër shkollë e mësimit të gjuhës shqipe. Pas hapjes së Shkollës shqipe në Cham, në...

Arbërishtja në rrezik/ Në Puglia nis një program social për ruajtjen e gjuhës

Në Tarantino jeton një minorancë me origjine shqiptare që pavarësisht ndikimeve, modifikimeve dhe kontaminimeve të ndryshme në shekuj vazhdon të flasë arbërisht. Një gjuhë...

Intervista/ Suksesi i vëllezërve Pelushi në SHBA

Vëllezërit Pelushi, Rei dhe Xhon janë studentë ekselence në USA, në kolegjin ku ata studiojnë "Missouri Valley College". Rei Pelushi, vëllai i madh ka mbaruar...

QBD boton falas online “Mësojmë Shqip, Fletore Tematike, Niveli A1-A2”

Qendra e Botimeve për Diasporën, bazuar në Marrëveshjen e Bashkëpunimit me Fakultetin e Historisë e të Filologjisë të Universitetit të Tiranës të miratuar me...

Foto Ditë/ Nxënësit shqiptarë në Zvicër nisin përgatitjet për Festën e Flamurit

Në Bern, Zvicër ka nisur mësimi në të dy klasat e Shkollës Shqipe Ostermundigen Bern. Nxënësit përveç mësimit, u angazhuan edhe në përgatitjet për Ditën...

Dy ditë në katundet arbëreshe, ku shqipja gjallëron në të folur dhe të shkruar

Gjatë vizitave në katundet me traditë gjuhësore e kulturore: Frasnitë, Çifti ( Qivita), Shën Konstatini Arbëresh ( San Constatino Albanese) dhe Shënë Pali, patëm...

Itali/ Letërsia shqiptare e pranishme në Panairin e Torinos

Shqipëria dhe letërsia e saj janë të pranishme edhe këtë vit, me një stendë të posaçme, në Panairin Ndërkombëtar të Librit, edicioni i 33-të...

Spanjë/ Vijon shpërndarja e librave shkollorë dërguar nga QBD

Vijon procesi i shpërndarjes së teksteve shkollore të botuara dhe të dërguara falas nga Qendra e Botimeve për Diasporën. Me fillimin e vitit të...

Federata e Shoqatave Arbëreshe prezanton në italisht librin e Eqrem Çabej

Më 24 tetor Federata e Shoqatave Arbëreshe do të prezantojë librin e përkthyer në italisht “Tra gli albanesi dÍtalia” (Mes shqiptarëve të Italisë), një...

Të fundit

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...