kryesore4

E hënë, 15 Gusht, 2022
E hënë, 15 Gusht, 2022

ETIKETA

kryesore4

“The Times”: TikTok nxit turistët të vizitojnë Shqipërinë

Kryeministri Edi Rama deklaroi sot se 90 mijë vizitorë nga Britania e Madhe kanë vizituar Shqipërinë në këto shtatë muaj. Rama i referohet medies britanike...

Argjentinë/ Përfaqësueset e komunitetit shqiptar në paradën e emigrantëve

Këtë të diel u mbajt në Berisso të Argjentinës parada e përvitshme e Përfaqësuesve dhe Ish Përfaqësuesve të Komuniteteve organizuar nga nënkomiteti i Ambasadorëve...

Refuzoi Belgjikën për Shqipërinë, Kevin Shkurti jeton ëndrrën me fanellën kuqezi

Ai ka lindur në Belgjikë dhe ka hedhur hapat e para në fushat e futbollit në qytetin e Brukselit. Për Kevin Shkurtin ishte e...

Elhaida Dani risjell shfaqjen fenomenale “Notre Dame de Paris” në Montreal

Këngëtarja shqiptare Elhaida Dani ndodhet prej disa ditësh në Kanada në kuadër të turneut muzikor « Notre Dame de Paris ». Shfaqja fenomenale me...

Në pritje të UNESCO-s, si ruhen pasuritë e rralla shqiptare

Si një nga strategjitë mburojë për trashëgiminë kulturore me objektet si dhe dukuritë e saj të rralla, Ministria e Kulturës planifikoi Regjistrin Kombëtar të...

Shkrimtarja shqiptare Irma Kurti botohet në Filipine

Krijimtaria e poetes dhe shkrimtares Irma Kurti kapërcen përsëri kufijtë e Italisë pas botimeve të librave me poezi “I dashur, ti nuk e di”...

“A t’jep nana n’katun”, Dua Lipa reagim epik pas pyetjes në “Sunny Hill”

Dua Lipa ndodhet në Kosovë për festivalin “Sunny Hill”. Këngëtarja shqiptare me famë botërore performoi natën e parë të festivalit, ku dhuroi një performancë...

Mediat ndërkombëtare jehonë Dua Lipës dhe performancës së saj në Prishtinë

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa është kthyer në kryefjalën e mediave të huaja. Shkak për këtë është bërë performanca e saj në...

Dua Lipa nderohet me titullin Ambasadore Nderi e Republikës së Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka nderuar këngëtaren me famë botërore Dua Lipën me titullin Ambasadore Nderi e Republikës së Kosovës. Këtë ajo e ka...

I mbiquajtur “Piktori i Erës”,Franco Azzinari,piktori arbëresh me famë botërore

Franco Azzinari, piktori arbëresh me famë botërore i njohur ndryshe si ‘Piktori i Erës”. Lindi në Shën Mitri – San Demetrio Corone, në provincën...

Të fundit

Daily Mail: Mbi 4 mijë shqiptarë kanë mbërritur në Britani me gomone këtë vit

Gazeta britanike “Daily Mail” raporton se deri tani, këtë vit, më shumë se 4000 shqiptarë kanë kaluar kanalin e La Manshit për të mbërritur...

Njohja e patentave nga Arabia Saudite, marrëveshja hyn në fuqi pas një muaji

Kanë përfunduar procedurat e marrëveshjes për njohjen reciproke të patentave mes Shqipërisë dhe Mbretërisë së Arabisë Saudite. Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton...

Emigrantët shqiptarë nisin kthimin drejt Greqisë, ja situata në 24 orët e fundit

Pas pushimeve në vendlindje emigrantët shqiptarë kanë nisur kthimin drejt shtetit grek. Pranë pikës së kalimit kufitar Kakavijë, gjatë ditës së sotme nuk janë shënuar...

Foto/ Ky është i riu shqiptar që humbi jetën në aksidentin tragjik në Itali

Ky është 19-vjeçari Xhuliano Këllici, shqiptari që humbi jetën mbrëmjen e së shtunës në një aksident tragjik në Treviso të Italisë. Mediat italiane shkruajnë Xhuljano...

15 gusht 1920 mbahej në Lushnje Kongresi i parë Arsimor

Pas fitores ushtarake e politike në Vlorë dhe çlirimit të tokave shqiptare të Veriut e të Verilindjes, u krijuan kushtet për t’u marrë më...