kryesore2

E hënë, 20 Shtator, 2021
E hënë, 20 Shtator, 2021

ETIKETA

kryesore2

Edhe Lorik Cana kërkon të drejtën e votës për Diasporën

Aktivistë të shoqërisë civile, analistë, gazetarë, qytetarë të thjeshtë e së fundmi edhe futbollistë nuk kanë nguruar të shprehin argumentet e tyre  pro dhe...

Revista holandeze vlerëson gjestin e ambasadës shqiptare në Çeki

Revista Diplomatike e Holandës ka vlerësuar gjestin e dhurimit të 150 mijë koruna çeke spitalit "Na Františku" nga Shoqata e Grave Diplomatike si shenjë...

KKD / Adriana Bejko: Fuqia e votës së Diasporës

Prej disa ditësh, Këshilli Koordiues i Diasporës ka botuar një peticion lidhur me të drejtën kushtetuese qytetarëve të Diasporës për pjesëmarrje në votimet e...

Avokatja shqiptare: Të punosh mes vendlindjes dhe Gjermanisë

Dëshira e madhe për të dhënë kontributin e saj në sistemin e drejtësisë, ka ndikuar ndjeshëm tek avokatja Xhevahire Kloppner. Pavarësisht vështirësive që ka jeta...

Australi/ Kryebashkiaku shqiptar i qytetit Dandenong flet për masat pas COVID

Jim Memeti kryenashkiaku shqiptar i qytetit Dandenong në Australi ka folur për situatën e COVID-19 dhe rregullat e reja që do të duhet të...

QBD online me mësuesit e gjuhës shqipe në Kanada

Qendra e Botimeve për Diasporën zhvilloi sot mbledhje online me përfaqësues të shkollave dhe mësuesve të gjuhës shqipe në Kanada. Në të morën pjesë:...

Itali / Legalizimi i të huajve të parregullt, procedurat që duhen ndjekur

Nga 1 qershor 2020 deri më 15 korrik, për mijëra të huaj me qëndrim të parregullt në Itali por që kanë një vend pune...

Firmoset memorandumi, Diaspora zyra të dedikuara në çdo bashki

Ministri i Shtetit për Diasporën, së bashku me Ministrinë e Brendshme, Ministrinë për Evropën dhe Punët e Jashtme dhe Shoqatën për Autonominë Vendore kanë...

Arkitektja shqiptare: Zelanda e Re ka vetëm një rast aktiv me COVID-19

Zelanda e Re një vend me afërsisht 5 milionë banorë dhe ka vetëm një rast aktiv me COVID-19. Taulata Gjerqeku është një...

Itali / Mjeku shqiptar: Vala e dytë e Covid, nuk duhet të ulim masat mbrojtëse

Covid-19, i cili u shfaq dhjetorin e kaluar në Wuhan të Kinës, është përhapur në mbarë globin dhe ka shkaktuar vdekje të mijëra personave....

Të fundit

Turistë polakë në malin e Tomorrit

Turistë polakë iu ngjitën malit të Tomorrit në një guidë të gjatë turistike me ndihmën e operatorëve turistikë lokalë të Beratit. Lajmi bëhet i ditur...

Gjermani / Lazim Destani në takimin tradicional letrar “Azem Shkreli”

Sot në Dyseldorf u mbajt Takimi Tradicional Letrar “Azem Shkreli”. Nën organizimin e Lidhjes së Shkrimtarëve, Artistëve dhe Krijuesve Shqiptarë në Gjermani ky manifestim...

Kujtime nga jeta dhe veprimtaria e tij e Pino Cacozza në muajin e tij të lindjes

Federata e Shoqatave Arbëreshe (FAA) kujtoi në muajin e tij të lindjes arbëreshin Pino Cacozza. U zgjodh pikërisht kolegji ku Cacozza studioi, “Shën Adrian” për...

Kosovë-Shqipëri, drejt mbledhjes së shtatë të dy qeverive

Qeveritë e Kosovës e Shqipërisë pritet të mbajnë mbledhjen e shtatë të përbashkët në Prishtinë, këtë vit, pas të gjashtës në Tiranë në 2...

Në punë me pasaportë vaksinimi/ Italia e bën me detyrim si në shtet dhe privat

Nga 15 tetori, Italia do të kërkojë pasaportë vaksinimi për të gjithë punonjës si në sektorin shtetëror ashtu edhe atë privat. administrata publike është...