koka3

E mërkurë, 29 Mars, 2023
E mërkurë, 29 Mars, 2023

ETIKETA

koka3

Bursat europiane po nisin të marrin sërish ‘frymë’

Sipas shifrave të fundit të publikuara, të gjitha bursat europiane kanë shënuar rritje dhe vlera pozitive për herë të parë që pas...

COVID-19, FMN dhe Banka Botërore garantojnë mbështetje ekonomike

Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Banka Botërore, kanë marrë përgjegjësinë për të rritur përpjekjet në mënyrë që të zbusin efektet negative të pandemisë...

Ferrari nis të prodhojë respiratorë për të ndihmuar në luftën ndaj Covid-19

Prodhuesi italian i makinave sportive Ferrari ka njoftuar se do të prodhojë valvola respiratore dhe pajisje për maska mbrojtëse të fytyrës, si...

Kompanitë shqiptare që punojnë për Benz, Fiat e Renault në kërcënimin e COVID-19

Fabrikat e industrisë automotive në vend po punojnë në rastin më të mirë me gjysmë kapaciteti, kurse të tjera konfirmojnë se po...

Zvicer / Regjisorja shqiptare pjesëmarëse në “Tribeca Film Festival”

Regjisorja shqiptaro-zviceriane Dea Gjinovci, do të jetë pjesë e Festivalit të Filmit "Tribeca 2020" me filmin dokumentar “Wake Up On Mars”. Për herë...

Itali / Nga Tropoja në “La Scala”, historia e sopranos Anila Hoxha Gjermeni

Anila Hoxha Gjermeni është një soprano e mirënjohur shqiptare që jeton në Milano të Italisë. Anila ka lindur në Tropojë dhe studimet...

Banka e Shqipërisë: COVID-19 do t’i prekë të gjithë, veç sektorëve jetikë

Në raportin e radhës të stabilitetit financiar, Banka e Shqipërisë ka vlerësuar efektet që pandemia aktuale e koronavirusit mund të ketë mbi ekonominë dhe...

Tregu botëror i kompjuterëve, në rënie me 12% në 3-mujorin e parë

Pas tre tremujorëve në rritje, tregu botëror i kompjuterëve e mbylli tremujorin e parë 2020, me dërgesa në rënie me 12,3%, në...

Suedi / 13 vjeçari shqiptar ylli i ri i ekipit të Stokholmit

Aleksios Idrizi është një nga futbollistët më të talentuar të kampionatit të superligës suedeze në kategorinë e moshës 13 vjeçare. Familja e...

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit

Ribotohen tri vepra të Lasgush Poradecit të përgatitura nën kujdesin e së bijës Marie Poradeci. Bëhet fjalë për librat:...

Të fundit

Greqi/ Ilir Tsouko prezanton ekspozitën “Life in Limbo” dedikuar emigracionit

Në datat 1 deri më 29 prill 2023, në Galerinë “Space52” në Athinë, artisti vizual shqiptar Ilir Tsouko prezanton ekspozitën e tij të titulluar...

Itali/ Gati dokumentat për aplikimet deri më 10 mars në Milano

Konsullata shqiptare në Milano njofton të gjithë qytetarët që kanë aplikuar për pasaporta biometrike dhe karta identiteti elektronike deri në datën 10 mars 2023...

Hyri në det për të shpëtuar një fëmijë, humb jetën tragjikisht shqiptari në SHBA

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës ku një shqiptar nga Kosova ka humbur jetën në përpjekje...

“Atdhetari i shtigjeve të lirisë”, monografi për heroin e kombit Xhavit Hazirin!

Në Aachen të Gjermanisë, në prani të shumë bashkëkombësve, u bë promovimi i librit të  Mustafë Krasniqit me titull “Atdhetari i shtigjeve të lirisë”...

SHBA/ Mjeku nga Tepelena që shkëlqen në “Johns Hopkins”

Ardit Fenaj është mjeku shqiptar nga Tepelena që është pjesë e një ndër institucioneve më të rëndësishme biomjekësore në SHBA, “John Hopkins”. Në një...