koka2

E martë, 28 Maj, 2024
E martë, 28 Maj, 2024

ETIKETA

koka2

Itali / 17 vite gazeta “Rrënjët”

Shtypi është një faktor shumë i rëndësishëm që ka ndikuar në ruajten dhe tejçimin e identitetit kombëtar edhe ndër arbëreshët e Italisë,...

Dr. Mulita: Qasja ndaj shërbimeve ndikon tek niveli i rrezikut nga COVID-19 

Nju Jorku është shndërruar në simbol të krizës shëndetësore që ka shkaktuar koronavirusi në Shtetet e Bashkuara. Por jo çdo komunitet amerikan...

Hersi Matmuja, udhëtim muzikor nga Italia në trevat shqiptare

Këngëtarja shqiptare Hersi Matmuja e ftuar në një sesion live në facebook nga komuna e Napolit në Itali ka interpretuar disa nga...

“Force në Furtunë”, mesazhi muzikor i Orkestrës Frymore të Forcave të Armatosura

Në këto ditë të karantinës ku të gjithë njerëzit po qëndrojnë në shtëpi, grupi muzikor i Orkestrës Frymore të Forcave të Armatosura Shqiptare nën...

Euro po i rikthehet niveleve të parakrizës COVID, i afrohet 123 lekëve

regu i këmbimit valutore është qetësuar tre javët e fundit, duke iu rikthyer gradualisht niveleve të fillimit të marsit, përpara se të niste kriza...

Raporti Bankës Botërore: Ballkani rrezikon të bjerë në recesion prej pandemisë

Banka Botërore publikoi sot një raport periodik mbi Ballkanin Perëndimor, sipas të cilit, të gjashtë vendet e këtij rajoni pritet të bien në recesion...

Solidariteti, UEFA i dhuron Shqipërisë 4.3 milionë euro

UEFA ka vendosur të ndajë 236.5 milionë euro për 55 federatat e saj  për t’i ndihmuar ato  të përballen me krizën e shkaktuar nga...

Historia e Skënderbeut në përmbledhjen “Kings and Generals”

Luftërat më të mëdha kundër Perandorisë Osmanë kanë ndodhur në Ballkan dhe 'Kings and Generals' vendosën të flisnin veçanërisht për popullin shqiptar...

Sa zgjat rimëkëmbja ekonomike, mësime nga Gripi spanjoll, SARS dhe Ebola

Shumë e kanë përshkruar shpërthimin e koronavirusit si një tronditje të pashembullt ndaj ekonomisë globale. Qeveritë në të gjithë botën po përpiqen...

Robert Shvarc, lëvruesi elegant i shqipes

Si sot, 17 vjet më parë u nda nga jeta Robert Shvarc, një ndër lëvruesit më elegantë të gjuhës shqipe që me përkthimet e...

Të fundit

“Lahuta e Malcis” bashkoi artdashësit shqiptarë në Bronxville

Në Librarinë Publike të Bronxville, New York, nën kujdesin dhe organizimin e "Albanian American Club of Westchester", kryevepra epike e At' Gjergj Fishtës "Lahuta...

Lulzim Basha: Vota e diasporës, borxh ndaj bashkatdhetarëve

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas takimit  të Kryeministrit Edi Rama me shqiptarët në Itali. Sipas Bashës, vota e diasporës është detyrë...

“Malli i Mëmëdheut”, shoqëria e parë shqiptare në SHBA themeluar në vitin 1906

Shoqëria “Malli i Mëmëdheut” ishte shoqëria e parë shqiptare e krijuar në SHBA. Kjo shoqëri e cila u bë shembull për shumë shqiptarë të...

Analiza/ Përse i nevojiten kryeministrit Rama mitingjet nëpër Europë?

Nga Artan Fuga Për ç’arsye nuk po e kuptojnë në Shqipëri se përse kryeministri Edi Rama ka nevojë për mitingje nëpër qytete të ndryshme evropiane? Duket...

Kritika që s’duhet humbur për “Beethoven dhe revolucioni francez” të Fan Nolit

“Musical America” ka botuar, me 1 dhjetor 1947, në faqen n°31, një shkrim kritik mbi librin “Beethoven dhe Revolucioni francez — Beethoven and the...