koka2

E diel, 1 Tetor, 2023
E diel, 1 Tetor, 2023

ETIKETA

koka2

UNESCO hap bibliotekën e saj digjitale, ja cilat janë materialet për Shqipërinë

Mbi 100 botime përfshirë libra, fakte historike, harta, fotografi artikuj të gazetave për Shqipërinë në periudha të ndryshme historike, vijnë online për lexuesit shqiptarë...

BE miraton paketë miliardëshe për pasojat ekonomike të Coronës

Samiti i BE miratoi paketën prej 540 miliardë euro për mbështetje për kredi për punëtorët që punojnë me orë të reduktuara, kompanitë që kanë...

Dhoma e Tregtisë në Vlorë i dhuron policisë 600 maska mbrojtës

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë në Vlorë i është bashkuar nismave humanitare në vend, të cilat po mbështesin punonjësit e shërbimeve parësore në komunitet. Kryetari...

Platformat virtuale, impakt në zinxhirin e furnizimit për agrobizneset

Platformat virtuale po japin impakt në zinxhirin e furnizimit për agrobiznesit. Agjencia e Shteteve të Bashkuara për Zhvillim Ndërkombëtar, (USAID) bën të ditur se, kriza...

SHBA/ Trump firmos urdhrin për emigracionin, shtyhet me 2 muaj lotaria amerikane

Presidenti Amerikan Donald Trump nënshkroi dje një urdhër ekzekutiv për të pezulluar imigracionin në Shtetet e Bashkuara për 60 ditë, por me përjashtime për...

COVID-19 / KE miraton paketë ndihme 3 miliardë euro, ja sa i takojnë Shqipërisë

Komisioni Europian ka miratuar propozimin paketën e ndihmës makro-financiare për të shpërndarë në formë kredie shumën prej 3 miliardë eurosh për dhjetë vende, ku...

Biznesi mirëpret nismën e qeverisë për amnistinë fiskale

Komuniteti i biznesit mbështet nismën e qeverisë për amnistinë fiskale për paratë dhe asetet. Kryetari i “Biznes Albania”, Luan Bregasi deklaroi sot gjatë një intervistë...

Karantina e Bebe Rexhës me gatime shqiptare

Bebe Rexha është një nga emrat e njohur të muzikës botërore e cila në çdo rast përmend origjinën e saj shqiptare. Madje...

Ballkani Perëndimor / BEI do të sigurojë një financim prej 700 milionë eurosh

Banka Europiane e Investimeve (BEI) do të sigurojë një financim prej 700 milionë eurosh (766 milionë dollarësh) për vendet e Ballkanit Perëndimor...

Nevojitet një paketë fiskale, 4 kërkesat specifike të Konfindustrisë

Konfindustria kërkon që qeveria të lançojë një paketë fiskale për të shmangur falimentin e kompanive. Ajo thekson se, “me qëllim zbutjen e pasojave të...

Të fundit

Mirënjohje nga emigrantët shqiptarë për ambasadoren e kryebashkiakun e Athinës

Kjo histori e veçantë, jo aktuale e megjithatë koherente ka mjaft arsye të shpaloset në detaje, madje jo kur ndodhi, por pikërisht sot. Ndërsa...

Lamtumirë At Arthur Liolin

Me hidhërim e mora lajmin e ikjes nga kjo botë të At Arthur Liolinit. Iku në qiell një Shenjt.  E kishim takuar disa herë...

Ndahet nga jeta At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA

At Arthur Liolini, kancelar i Kishës Ortodokse Shqiptare në SHBA, ka ndërruar jetë në moshën 80 vjeçare. Lajmi është publikuar nga Mitropolia e Shenjtë në...

Zvicër/ “Një varg, një këngë, një tufë lule për Dritëroin”

Ky është titulli i aktivitetit me nxënësit e Shkollës Shqipe në Zvicër i cili do të mbahet në datën 1 tetor . Një event...

Itali/ Edicioni i II i paradës së kostumeve dhe muzikës tradicionale shqiptare

Më 23 shtator, Qendra Kulturore Artistike Shqiptare “Margarita Xhepa" rreth orës 15:00', për të dytin vit radhazi të këtij aktiviteti të madh, hapi paradën...