koka1

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

koka1

123 vjet më parë, arbëreshët e Zarës botuan gazetën “Zani i Scyptarit”

Shtypi i shkruar shqiptar lindi në Diasporë. Ndonëse kanë kaluar shumë dekada, ende ka pak të dhëna mbi historinë e shtypit shqiptar, të cilat...

Arbëresh / Dorëshkrimi i Kieutit, kodiku i shkruar në arbërisht

Gazetari Ilir Ikonomi sjellë disa fotografi nga arkivisti dhe historiani i njohur shqiptar Bejtulla Destani. Ai shpjegon se këto janë “fotografi të nxjerra nga...

Kujtesë në pambarim, sot në ditën e vdekjes së albanologut Norbert Jokl

Më 8 maj 1942, në sa Lufta II Botërore ndizte flakë gjithë rruzullin tokësor, i mbaronte ditët në një nga furrat krematorë, me të...

122 vjet më parë u botua revista “La nuova Albania”

122 vjet më parë u botua revista “La nuova Albania” (“Shqipenia e re”, 1898–1899, 1904). E drejtuar nga avokati arbëresh Genario Lusi, revista u botua...

IOM / Emigrantët duhet të përfshihen në paketat e ndihmës, lëvizin ekonominë

Drejtori i Përgjithshëm i IOM (International Organization for Migration) António Vitorino ka folur për ndikimin e pandemisë së shkaktuar nga koronavirusi në...

Historia e Butrintit, një udhëtim virtual për fëmijët në sitin arkeologjik

Butrinti është nja nga pasuritë më të mëdha të arkeologjisë shqiptare, një dëshmi e kulturës sonë ndër shekuj.  Pavarësisht se të gjitha institucionet e...

Udhëtimet drejt Shqipërisë, pas datës 18 maj hapen korridoret ajrore e tokësore

“Pas datës 18 maj do të vijë procesi i hapjes edhe i flukseve për të hyrë në Shqipëri nga ajri dhe toka, duke sjellë...

Austri / Dorina Garuci rrëfen për situatën dhe punën për rolin e Carla Albanese

Dorina Garuci u bë e njohur për publikun shqiptarë në talent shown muzikor  “Ethet e së premtes”, pas kësaj aventure televizive këngëtarja shkodrane do...

Muzeu Historik Kombëtar, ekspozitë virtuale për “Miss Mary Edith Durham”

Muzeu Historik Kombëtar, ndonëse vazhdon të qëndrojë i mbyllur për shkak të pandemisë, këto ditë ka sjellë virtualisht disa nga materialet e tij. Sot...

Itali / Nisma e artistëve shqiptarë, në mbështetje të familjeve në vështirësi

Epidemia COVID-19 jo vetëm që shkaktoi një emergjencë shëndetësore, por nxori në pah edhe një emergjencë sociale. Shumë njerëz dhe familje e gjejnë veten...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...