Gazeta Dispora Shqiptare

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

Gazeta Dispora Shqiptare

“Shejzat” botohej për herë të parë në Romë më 1957-ën

Revista albanologjike “Shejzat” u botua për herë të parë në vitin 1957 dhe u themelua nga Ernest Koliqi. Periodiku “Shejzat” u botua në Romë...

Itali/ Shkolla shqipe “Scanderberg Parma” mbyll vitin shkollor

Shkolla shqipe në Itali "Scanderberg Parma" ka mbyllur me sukses këtë vit shkollor. Si për të gjithë botën, ky ishte një vit jo i...

Futboll/ Armando Broja pritet të rikthehet tek Chelsea

Armando Broja shkëlqeu me fanelën e Vitesse në Holandë, por tashmë pritet të rikthehet në Chelsea në Britaninë e Madhe. Sulmuesi shqiptar shënoi 11 gola...

Gjermani/ Ambasada në Berlin njofton mbërritjen e dokumentave për këto data

Ambasada e Republikës së Shqipërisë në Berlin, Gjermani njofton qytetarët që kanë aplikuar për pasaportë dhe letërnjoftim deri në datat 26-30 prill se dokumentet...

Konsullja në Stamboll, Kadzadej: Turizmi shqiptar dhe ngjashmëritë me Turqinë

Shqipëria dhe Turqia kanë mjaft të përbashkëta për shkak dhe të historisë së hershme mes tyre. Bashkëpunimi në fusha si turizmi apo ndihma e...

Itali/ Lushnjari: Aplikacioni “Çaj Mali” është shkarkuar nga 10 mijë përdorues

Juristi shqiptar Ermir Lushnjari, punon si këshilltar ligjor për imigracionin në Verbania, Itali. Në një intervistë për "Il sole 24 ORE", ai tregon sesi...

Viti 1881 / Çfarë i shkruante Sami Frashëri Jeronim de Radës?

Sami Frashëri, (1850-1910) , një nga rilindasit dhe nacionalistët më të flaktë për çështjen shqiptare në shekullin e XIX është një figurë qendrore e...

Rita Ora, një këngë e re në fund të janarit

Një këngë e re dhe pjesë e një filmi. Duket se për këngëtaren me famë botërore me origjinë shqiptare Rita Ora 2021 po nis...

Reshjet e dendura/ Si paraqitet situata në Shqipëri

Reshjet e dendura të shiut kanë sjellë probleme në Shqipëri përsa i përket daljes së lumenjve nga shtrati, përmbytjeve, problemeve me furnzimin e energjisë...

“TOK për kulturën tone”, nisma më e fundit nga shqiptarët e Diasporës

Një program me fokus kulturën dhe traditat shqiptare do të nis më datë 26 dhjetor në orën 19:00. Me moton “TOK për kulturën tonë”, bëhet...

Të fundit

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...