diaspora shba

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

diaspora shba

SHBA / COVID ndryshon aplikimet për viza, nga 2 tetori rriten tarifat

Avokati amerikan i emigracionit Kieran Both ka shpjeguar për gazetën "Illyria" ndryshimet që pritet të ndodhin në procedurat e aplikimit për vizën amerikane. Duke...

Regjisori shqiptar fiton çmimin “Arritje e jashtëzakonshme në regji” në New York

Edicioni i 9-të i “International Filmmaker Festival of New York” shënoj një sukses të radhës për kinematografinë shqiptare. Regjisori i filmit “Klithma” është shpërblyer...

1921 / Si u formua në Boston kompania “American-Albanian trading company”

Revista ekonomike dhe financiare “France-Orient” ka botuar, me 1 korrik 1921, në faqen n°12, një shkrim në lidhje me krijimin asokohe të një kompanie amerikano-shqiptare...

SHBA/ Kristinë Elezaj shqiptarja që krahasohet me Rihanën dhe Britney Spears

Vitet e fundit kanë qenë të shumtë artistët shqiptarë të cilët kanë ngjitur shkallët e suksesit ndërkombëtar. Një prej artisteve shqiptare më të njohura...

SHBA / Ndahet nga jeta Arqipeshkëvi arbëresh John De Meis

Arbëreshët e emigruar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë mbajtur të gjalla zakonet e vendit të origjinës e kryesisht ritin e tyre fetar....

SHBA / Rifillon shkolla, si do të zhvillojnë mësimin fëmijët shqiptarë…

Pandemia e shkaktuar nga COVID-19 ka ndryshuar në mënyrë rrënjësorë jetën e miliona njerëzve në mbare botën. Përball kësaj të papriture njerëzit po përpiqen...

SHBA / Shtëpiza shqiptare me gurë e zogjve shtegëtar

Kushdo që kalon në South Beach në Staten Island, New York mahnitet nga punimet dhe vizatimet në gurë të një mjeshtri shqiptar nga Kraja. Bajram...

Historia / Katër breza shqiptarësh të suksesshëm në Massachusetts

Një vizitë në fermën “Kane”, Danvers Massachusetts, SHBA, nga Koço Mosko Isha në kërkim të një biznesi bujqësor nga një shqiptar këtu në Amerikë. Më...

SHBA / “From Kosovo With Love”, artisti shqiptar një dokumentar për Prishtinën

Artisti me origjinë shqiptare Action Bronson pak ditë më parë transmetoi në programin e tij televiziv një episod të veçantë dedikuar kuzhinës dhe kulturës...

New York/ Programi i njohur “That’s Delicious” në restoration shqiptar

Shefi i kuzhinës, Arian Asllan i cili, është gjithashtu drejtues i programit televiziv “That's Delicious” në New York. Në serinë e ardhshme të “That's Delicious”...

Të fundit

Itali/ Nis mësimi në shkollën “Naim Frashëri”

Më 23 tetor 2021 shkolla “Naim Frashëri” hapi dyrt më një ambient të ri për të rinisur vitin e shkollor me prezencën fizike të...

Ambasadorja shqiptare në Greqi takim me mjekët shqiptarë në Diasporë

Ambasadorja znj. Luela Hajdaraga, priti në ambietet e ambasadës një grup mjekësh shqiptarë me qëllim vendosjen e bashkëpunimit me komunitetin, promovimin e vlerave të...

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...