diaspora shba

E hënë, 25 Tetor, 2021
E hënë, 25 Tetor, 2021

ETIKETA

diaspora shba

SHBA / Polici shqiptar “hero”, shpëton babë e bir afrikano-amerikan nga mbytja 

Vdekja nën arrest e afrikano-amerikanit GeorgeFloyd dhe ngjarjet që pasuan në Shtetet e Bashkuara kundër dhunës së policisë dhe racizmit sistematik kanë shkaktuar mjaft...

Jim Belushi hap lokal në SHBA, i vendos emrin e veçantë shqiptar

Jim Belushi është një nga komedianët më të njohur në Hollywood. Ilindur në SHBA nga prindër shqiptar ai në çdo rast ka treguar me...

Ekselenca shqiptare / Nxënësja në Amerikë merr diplomën e “Nderit më të lartë”

Betime Bezgati me origjinë nga Serbica e Kërçovës, është zgjedhur si nxënësja më e mirë në shkollën e mesme në Aurora të Amerikës. Gjatë viteve...

SHBA / Mjeku shqiptar: Sa e rrezikuar është popullsia gjatë procesit të rihapjes

Dr. Gani Abazi, Magjistër i Shëndetit Publik, Universiteti i Harvardit tregon rrezikun përballë të cilit gjendet bota aktualisht, për masat dhe kujdesin për rihapje...

Aktori shqiptar në Hollywood, luan krah Halle Berry

Aktori shkodran, Marko Caka, ka marrë pjesë në produksione të ndryshme filmike vitet e fundit dhe duket se nga viti në vit po arrin...

Gjermani / Mjeku shqiptar: Cili është kërcënimi që vjen prej Covid-19?

Mjeku shqiptar, Adnan Popaj, nutricionist dhe dietolog i angazhuar në mjekësi alternative në Frankfurt të Gjermanisë rrëfen situatën e shqiptarëve në Frankfurt dhe betejën...

SHBA / Mjeku shqiptar: Po të duam të jemi një komb, ne duhet të jemi një gjuhë”

Skënder Murtezani, është një nga mjekët shqiptarët në Nju Jork i cili ndodhet në vijën e parë të frontit kundër Covid-19. Profesori dhe mjeku...

Të fundit

SHBA / Promovohet libri i autores shqiptare në Kolegjin e Harvardit

Libri 'Barrë dhe Bekim' i autores shqiptare me bazë në Zvicër, Shqipe Sylejmani, u promovua për herë të parë në SHBA në Kolegjin e...

Fuqia e mediave për të ushtruar pushtet

Mediat nuk mund ta pasqyrojnë realitetin. E parë hollë, kjo as nuk është e mundur. Për ne, njerëzit, realiteti është i paarritshëm. Të arritshme...

SHBA/ Mjeku Arben Domi tregon a duhet marrë vaksina kundër gripit

Drejtori i zhvillimit të vaksinave pranë “Geovax” Arben Domi, gjatë një interviste për emisionin “Abc-ja e mëngjesit”, rekomandoi bërjen e vaksinës kundër gripit pavarësisht...

Norvegji/ Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” pajiset me tekstet mësimore nga QBD

Shkolla Shqipe “Naim Frashëri” në Oslo të Norvegjisë, ka filluar mësimin e gjuhës shqipe dhe kulturës shqiptare. Shkolla është pajisur me tekstet didaktike për...

Mediat greke: Hapet pas 218 vitesh në Sul shtëpia e Llambro Xhavellës

Zjarri është ndezur sërish në shtëpinë e Llambro Xhavellës në Greqi. Mediat greke shkruajnë se pas më shumë se dy shekujsh, është thyer mallkimi i Ali...