BE

E diel, 23 Qershor, 2024
E diel, 23 Qershor, 2024

ETIKETA

BE

BE ashpërson masat në kufi, ja rregullat për vizitorët nga Shqipëria dhe Kosova

Nga e hëna Bashkimi Europian ka shtuar kufizimet për vizitorët që vijnë jashtë vendeve të bllokut, duke lejuar vetëm ata që vijnë nga vende...

Analiza e DW: Koronavirusi, a do t’i mbyllin sërish kufijtë vendet e BE-së?

Në një video-samit krerët e vendeve të BE-së u konsultuan lidhur me krizën e koronavirusit dhe koordinimin e masave për menaxhimin e saj. Në...

Komisioni Europian publikon datën, ja kur nis vaksinimi në vendet e BE-së

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Leyen ka bërë të ditur se vaksinimi ndaj COVID-19 në vendet e BE-së do të nisë më...

Shqiptarët përfituesit e 11 në botë, mbi 60 mijë morën leje qëndrimi në BE

Përfituesit më të mëdhenj të leje qëndrimit në vendet e BE-së janë nga Ukraina, Maroku, India, Kina, Brazili dhe Siria ndërsa Shqipëria renditet në...

Pandemia / BE dhuron 30 respiratorë për spitalin Covid 4

Ambasadori i Bashkimit Evropian në Shqipëri, Luigi Soreca iu ka dorëzuar ditën e sotme  autoriteteve shëndetësore shqiptare 30 respiratorë për spitalin Covid 4. Soreca tha...

BE shpall katër projektet që do të financojë deri më 2027 në Shqipëri

Komisioni Europian ka miratuar Planin Ekonomik dhe të investimeve për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor që do të fokusohet në 10 drejtime kryesore që...

ETIAS hyn në fuqi në 2022, eksperti i BE: Falas për të rinjtë dhe të moshuarit

Nëndrejtori i seksionit politik të BE-së në Shqipëri Silvian Gambert ka sqaruar në studion e “Dita Jonë” në A2CNN, për sistemin ETIAS që do...

110 milionë euro grante për infrastrukturën rrugore në Shqipëri nga BE

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri tha sot se BE ka siguruar më shumë se 110 milionë euro grante për infrastrukturën rrugore në Shqipëri. Delegacioni...

Njihuni me rregullat e reja për të udhëtuar drejt BE-së

Bashkimi Evropian ka rënë zyrtarisht dakord për një seri rekomandimesh që do të lejojnë udhëtarët nga jashtë bllokut të vizitojnë vendet e BE-së, disa...

Rinas/ Ja të gjitha fluturimet e konfirmuara për sot

Aeroporti “Nënë Tereza”, si çdo ditë tashmë ka bërë me dije fluturimet që janë konfirmuara për ditën e sotme. Vlen të theksohet se personat që...

Të fundit

Fëmijët e Diasporës nisin shkollën verore “Jam Shqiptar”

Me pjesëmarrjen e 20 nxënësve nga diaspora shqiptare në Itali, ka nisur ditën e sotme shkolla verore “Jam Shqiptar”. Kjo nismë mbështetet nga Ministria...

Franca, vendi më i kërkuar nga shqiptarët për azil

Franca vijon të mbetet destinacioni kryesor ku shtetasit shqiptarë drejtohen për të kërkuar azil. Teksa në 2022 dhe 2023 një pjesë e konsiderueshme e shqiptarëve...

Lamtumirë At Antonio Bellushi, Bilbil i Gjuhës Shqipe dhe Arbërisë

Edhe pse të larguar 600 vjet më parë, pas vdekjes së Skënderbeut, Arbëreshët e Italisë nuk i harruan kurrë rrënjët e tyre të lashta. Arbëreshi...

Shuhet Atë Antonio Bellusci

Ditën e djeshme është ndarë nga jeta Atë Antonio Bellusci, hulumtuesi i përkushtuar i kulturës iliro-shqiptare, studimet etnografike të së cilit hodhë ndritë mbi...

Tiranë-Zagreb fluturime direkte deri në tetor 2024

Kompania ajrore e Kroacisë dhe anëtare e Star Alliance "Croatia Airlines" ka njoftuar se do të kryejë fluturime direkte Zagreb-Tiranë deri në muajin tetor...